Co to jest Radio Maryja?
RM to narodowo-katolicka rozgłośnia radiowa, założona w 1991 roku przez o. Tadeusza Rydzyka (redemptorystę). Radiostacja należy do "nadawców społecznych", a to znaczy, że utrzymuje się z dobrowolnych datków odbiorców. Początkowo RM nadawało wyłącznie w Toruniu i Bydgoszczy; obecnie jest ono dostępne niemal na całym świecie (np. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Francji, Danii, Ukrainie). Radio Maryja bywa krytykowane za przeplatanie elementów politycznych z religijnymi, a także za... sympatię do partii PiS.
Czym jest Rodzina Radia Maryja?
RRM to potężny ruch społeczny, tworzony przez ludzi, którzy słuchają i identyfikują się z poglądami Radia Maryja. Członkowie ruchu starają się realizować idee rozgłośni, np. poprzez przynależność do Biur, Kół i Młodzieżowych Kół Przyjaciół RM (najmłodsi słuchacze mogą się udzielać w Podwórkowych Kółkach Różańcowych Dzieci, "dowodzonych" przez pełną optymizmu Madzię Buczek). Członkami RRM są różni ludzie - młodzi i starzy, wykształceni i niewykształceni, wierzący i niewierzący, świeccy i duchowni. Ponieważ większość miłośników Radia Maryja to staruszkowie, noszący charakterystyczne nakrycia głowy, złośliwi nazywają ich "Moherowymi Beretami". RRM integruje się poprzez udział w corocznych pielgrzymkach (dziecięcych, młodzieżowych i ogólnych) oraz tzw. "poniedziałkowych spotkaniach". Warto zaznaczyć, iż większość "Moherowych Beretów" to ludzie o poglądach... bardzo prawicowych.
O co walczy RM?
Zdaniem Radia Maryja, większość zgubnych ideologii (np. liberalizm, libertynizm, feminizm) dociera do Polski z Zachodu. Właśnie dlatego trzeba poszerzać świadomość narodową Polaków, uczyć ich patriotyzmu oraz zachęcać do poznawania i rozwijania polskiej kultury. We współczesnej Polsce prawicowe poglądy są głoszone głównie przez nieliczne i mało popularne media katolickie. Potężne media świeckie mają zaś charakter lewicowy. RM uważa, że jeśli Polacy będą korzystać z tzw. "liberalnych mediów", to zaczną głosować na proaborcyjne i prohomoseksualne partie (Radio Maryja SPRZECIWIA SIĘ aborcji, eutanazji i homoseksualizmowi!). Aby do tego nie dopuścić, należy zakładać oraz promować pisma/radiostacje/telewizje narodowo-katolickie. Według Radia Maryja, tylko czysto polskie media naprawdę się troszczą o naszą Ojczyznę.
Czym jest "Nasz Dziennik"?
"Nasz Dziennik", założony przez o. Tadeusza Rydzyka, to JEDYNE ogólnopolskie pismo codzienne z czysto polskim kapitałem (pozostałe ogólnopolskie dzienniki mają kapitał zagraniczny lub częściowo zagraniczny!). "ND" ma zazwyczaj 16 stron, ale czasami są do niego dołączane różne dodatki (wówczas gazeta kosztuje 10 groszy więcej). Pismo - podobnie, jak RM - ma charakter narodowo-katolicki. Wybrane kategorie artykułów: "Polska", "Świat", "Polska Wieś", "Kultura", "Wiara Ojców", "Myśl Jest Bronią", "Czytelnicy", "Ostatnia Strona".
Co można usłyszeć w Radiu Maryja?
RM pragnie dotrzeć do szerokiej publiczności, stąd audycje dla dzieci, młodzieży, dorosłych, małżonków i rodziców, rolników, chorych. W radiu nie brakuje porad psychologicznych, kulinarnych i ekologicznych, audycji religijnych, modlitw z słuchaczami, serwisów informacyjnych, programów publicystycznych oraz rozmaitych transmisji. Są również audycje, mające na celu integrację RRM ("W Rodzinie Radia Maryja", "W naszej Rodzinie"). Na szczególną uwagę zasługują programy: "Mogę, chcę pomóc" (w którym słuchacze składają oferty bezinteresownej pomocy potrzebującym) i "By odnowić oblicze ziemi" (w którym o. Rydzyk czyta listy od słuchaczy). Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych audycji są "Rozmowy Niedokończone", nadawane dwa (a czasem nawet trzy!) razy dziennie. Wśród młodych słuchaczy RM cieszą się uznaniem: "Czas Wzrastania", "Pokój Gościnny", "Błogosławiony znaczy Szczęśliwy", "Flash z życia Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu". Codziennie o godz. 16:15 RM łączy się z Radiem Watykańskim, aby nadać 15-minutowy serwis informacyjny.
Wybrane "twarze" Radia Maryja...
O. Tadeusz Rydzyk - "Ojciec Dyrektor", polski zakonnik, ksiądz i działacz społeczny. Przyszedł na świat 3 maja 1945 roku w Olkuszu, wychowywał się w ubogiej rodzinie. Jako młody duchowny zaskarbił sobie sympatię wiernych, prowadząc Msze Święte dla młodzieży oraz organizując rozmaite pielgrzymki. Obecnie o. Rydzyk jest założycielem Radia Maryja, Telewizji Trwam, "Naszego Dziennika", Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz trzech fundacji ("Nasza Przyszłość", "Lux Veritatis", "Servire Veritati"). Z Jego inicjatywy powstaje także kościół w Centrum Polonia In Tercio Millenio (votum wdzięczności za Jana Pawła II). Ojciec Tadeusz jest człowiekiem o ogromnej sile wyrazu i... bardzo ostrym języku. Posiada zdolności przywódcze, odznacza się energicznością i odwagą, chociaż czasami może irytować swoimi zbyt śmiałymi stwierdzeniami ("Myślę, że zauważacie, iż tylko w Radiu Maryja i Telewizji Trwam są dopuszczani do głosu (...) ludzie normalni - bez obrażania i dzielenia na lepszych i gorszych"). Ojciec Rydzyk jest zakonnikiem, ale nie chce być nieśmiałym, uległym, pozbawionym własnego zdania "kozłem ofiarnym", którego można zastraszyć lub zmusić do milczenia (Niestety, nie wszystkim się to podoba). Jest niewysoki, ma "kasztanowate" włosy, nosi okulary. Posiada charakterystyczny, głęboki głos oraz specyficzny sposób mówienia.
O. Piotr Andrukiewicz - jeden z najbardziej znanych spikerów Radia Maryja, opiekun i duchowy przywódca "młodzieżówki" RM. Jego znakami rozpoznawczymi są: rozbrajający uśmiech, łagodny głos i takiż sposób mówienia. Słynie z dyplomacji, potrafi dyskutować w taki sposób, aby uniknąć kłótni. Niestety, kiedyś padł ofiarą bezczelnego prowokatora, który obraził Go na antenie RM (słynne "trzy słowa do Ojca Prowadzącego").
O. Dariusz Drążek - właściciel młodego, dźwięcznego, a zarazem uduchowionego głosu. Jest kulturalny i dobrze wychowany, potrafi ciekawie opowiadać o Jezusie, ale niekiedy wyraża swoje poglądy w bardzo stanowczy sposób. Czasami można Go usłyszeć w audycjach dla młodzieży.
O. Benedykt Cisoń - zakonnik poważny, spokojny, można by rzec: flegmatyczny. W Radiu Maryja często pełni funkcję korespondenta, który odwiedza różne miejsca i relacjonuje bieżące wydarzenia. Pomimo swojej poważnej natury, często występuje w audycjach młodzieżowych.
O. Jan Król - jedna z najważniejszych postaci Radia Maryja. Człowiek, który pomagał ojcu Rydzykowi w zakładaniu RM oraz innych dzieł. Rzadko występuje na antenie, jednak jest aktywny i bardzo zaangażowany w życie toruńskiej rozgłośni.
O. Jacek Cydzik - podobnie, jak o. Benedykt, jest poważny, spokojny, czasem wręcz ponury. Posiada niski, wyrazisty głos, najlepiej sobie radzi w "Rozmowach Niedokończonych" i "Aktualnościach Dnia".
Magdalena Buczek - dziewczyna, nazywana zdrobniale "Madzią" lub "Magdą". Urodziła się 6 marca 1988 roku w Łaziskach Górnych, jako 9-latka utworzyła ruch Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Jej działalność to głównie sobotnie audycje dla dzieci, ale również przewodniczenie nabożeństwom różańcowym i pisanie artykułów do pisemka "W Ogrodzie Maryi" (dołączanego nieraz do "Naszego Dziennika"). Madzia Buczek jest niepełnosprawna (cierpi na wrodzoną łamliwość kości), ale pełna życia i optymizmu. Posiada dar wnikliwego, acz przystępnego dla dzieci rozważania prawd teologicznych. Opublikowała zbiór dziecięcych modlitw pt. "Anielskie Pacierze". Obecnie studiuje w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, ponieważ pragnie zostać zawodową dziennikarką.
Red. Michał Grabianka - reprezentant rolników, który prowadzi audycje dla mieszkańców wsi. Porusza tematy, związane z polskim rolnictwem, np. GMO.
Prof. dr hab. Jerzy Robert Nowak - jak podają autorzy strony
www.jerzyrobertnowak.com, jest to "historyk (profesor wyższej uczelni) i publicysta, autor ponad 40 książek i około 1400 publikacji prasowych (w tym około 900 artykułów). Jako świetny znawca problematyki węgierskiej (...) zrobił ogromnie wiele dla upowszechnienia wiedzy o naddunajskich "bratankach". Po 1989 roku prof. J.R. Nowak odegrał większą niż ktokolwiek inny w Polsce rolę w ukazywaniu zagrożeń antypolonizmu i przełamywania tabu wokół problematyki żydowskiej". Prowadzi kampanię, mającą na celu odkłamanie "antypolskiej i antykatolickiej" książki "Strach" Jana Tomasza Grossa. W ostatnim czasie próbowano dokonać dwóch zamachów na Jego życie, które się nie udały (na szczęście!). Profesor posiada ogromne poczucie humoru oraz żywy sposób prowadzenia audycji, jednak czasem nie przebiera w słowach.
Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki - przewodniczący elitarnego Zespołu Wspierania Radia Maryja, publicysta RM, Telewizji Trwam i "Naszego Dziennika", redaktor Tygodnika Rodzin Katolickich "Źródło". Prowadzi takie audycje, jak "Głos z Krakowa" czy "Zaczerpnij ze Źródła". Jako profesor i inżynier, specjalizuje się w diagnostyce dynamicznej, konstrukcjach budowlanych i mechanice budowli. Jest pracownikiem dydaktycznym Politechniki Krakowskiej.
Ks. bp. Antoni Długosz - "polski duchowny katolicki, biskup pomocniczy częstochowski (ze stolicą tytularną Aggar), wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej, duszpasterz osób z problemem narkotykowym, twórca domu dla tychże "Betania" i Krajowy Duszpasterz Ochotniczych Hufców Pracy. Występuje w programie Ziarno w TVP 1 oraz Radiu Maryja i Telewizji Trwam w programach dla dzieci. Jest duszpasterzem Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci razem z ojcem Piotrem Dettlaffem (CSsR)" (źródło:
http://pl.wikipedia.org).
O czym nie wie większość społeczeństwa?
Słuchacze Radia Maryja dzielą się na kilka kręgów wtajemniczenia, których nazwy są symboliczne i związane z fragmentami Ewangelii. Krąg Zwykłych Słuchaczy to osoby, które słuchają RM, jednak nie robią nic więcej. Członkowie Kręgu Siedemdziesięciu Dwóch nie tylko słuchają toruńskiej rozgłośni, ale również dobrze o niej mówią. Do Kręgu Dwunastu należą ludzie, pomagający Radiu Maryja (np. poprzez przynależność do Biur lub Kół Przyjaciół RM). Ostatnim kręgiem wtajemniczenia jest elitarny Krąg Trzech, składający się z osób, które ściśle współpracują z toruńską rozgłośnią (np. poprzez występy na antenie). W centrum wszystkich kręgów znajduje się Bóg, a konkretnie - Duch Święty. "Wyższe" kręgi wtajemniczenia starają się realizować tzw. cztery postulaty (Informacja, Formacja, Organizacja, Akcja).