dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
  Drukuj | Powiadom znajomego

Twoje miasto
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2008-02-24, 19:28 
Właśnie w jakim mieście mieszkasz i co tam jest ciekawego ? Czy w Twoim mieście są jakieś znane kluby / drużyny sportowe , które mają duże i znaczące osiągnięcia ? Kochasz swoje miasto i jesteś dumna(y) że się w Nim urodziłaś(eś) ??


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-25, 19:39 
Wszechmogący/a
Offline

Dołączył(a):2007-06-03, 20:19
Posty:2159
Hm...mieszkam w małym mieście, nie ma tu żadnych znanych klubów itp. rzeczy, ale lubię je ;-) Takie ciche ( chociaż to zależy o jakiej porze dnia :P ), no i jest piękne ! Tak sobie na wzgórzu wyyyyysoooookim leży ;) Co prawda wszędzie gdzie się ruszę to pod górkę muszę iść, ale widoki są fajne :P No i spacery.....jest kilka fajnych miejsc gdzie można się przejść, swoje ulubione też mam ( polly wie jakie ;P )
rouge napisał(a):
Kochasz swoje miasto i jesteś dumna(y) że się w Nim urodziłaś(eś) ??

Nie urodziłam się w moim mieście, bo tu szpitala nie ma :> Ale w okolicach, bo 15 km od Kcyni :P Ale tak - koooocham swoje miasto 8-) I jak się już dojeżdża tu to widok jest najlepszy, bo wtedy widać na jakiej górce leży moje miasto :) Piękne jest :!: Dobra mam wrażenie, że się powtarzam, wiec kończe :P


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-25, 20:13 
Władca pierścieni
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2007-07-07, 00:36
Posty:930
Lokalizacja: nie pamiętam ;)
Zgadzam się z Asią. Miasto małe ale ma swój niepowtarzalny urok. Dzięki bardzo ładnej okolicy spacery wypadają cudownie. Ja również nie urodziłam się u siebie tylko około 25 km. Ale z mojego miasta jestem dumna. :mrgreen:

_________________
Save the Planet, Kill Yourself!


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-25, 22:58 
Cichy podróżnik
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-12-28, 19:50
Posty:1365
Lokalizacja: Rzeszów
Ej. Ja sie urodizłam zupełnie gdzie indizej niz mieszkam.
Wiec. Kocham Białą Podlaską, mimo ze moi aktualni koeldzy mowie ze to bialoruski burdel, miasto zupelnie, male, niepozorne. Ale jak ktos chce sie zabawic to moze ;) A ja tęsknię za górką na ktorej zjezdzalam sankami i za kioseczkiem pana Mariana... ^^
A Rzeszów, uwielbiam, wg. mnie to jest naprawde zadbane miasto, sporo zieleni, clakiem niezle drogi, jak ktos chce to mamy i kluby, i restauracje. A. i mamy sklepy fajne. I jakies wsie mamy z laskami, wiec ja jestem zadowolona :D

_________________
Żaden człowiek nie jest nielegalny.

You've got a reason to live, say I don't wanna be in love, I don't wanna be in love.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-25, 23:52 
Wszechmogący/a
Offline

Dołączył(a):2007-07-09, 22:47
Posty:2006
Dane:
Województwo - podkarpackie
Powiat - miasto na prawach powiatu
Gmina- Rzeszów
*Rodzaj - miejska
Prawa miejskie - Od 1354
Prezydent miasta - Tadeusz Ferenc
Powierzchnia - 91,54 km²
Położenie - 50° 02'01'' N ; 22° 00'17'' E
Liczba mieszkańców (2008)
- liczba ludności - 170 722
- gęstość - 1864 os./km²
- aglomeracja - 740 000

Strefa numeracyjna(do 2005)-(+48) 17
Kod pocztowy - 35-000 do 35-900
Tablice rejestracyjne - RZ

Rzeszów - Nie ma tu żadnych większych imprez czy koncertów itp.
Tekst o drogach pozostawię bez komentarza. Są dwie bardziej znaczące się drużyny ZKS Stal Rzeszów i Resovia. Resovi nawet nieźle powodzi się w siatkówce, a Stal kojarzona jest z sekcją żużlową Marma Polskie Folie. Jest to dość zadbane miasto - Najczystsze w Polsce xD. Nie za wielkie, ale mi wystarcza i nie wyobrażam sobie życia na wsi - dla mnie masakra.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-26, 10:49 
To może ja npiszę o swoim.

U mnie teraz będzie szał bo zaczyna się sezon żużlowy , a Nasi zdobyli w ubiegłym roku DMP na żużlu. Widoki są tu łądne, rowerkiem można dojechać do 2 miejscowości letniskowych (i się w jeziorku wykąpać). Tu czasami dużo się dzieje - ale to tez zalezy od kalendarza impreż - np. są zawody szybowcowe, walki szermiercze , zawody balonowe itp. Miasto ma fajna i długą historię. Tak jestem dumny iż tu się urodziłem i tu mieszkam. Tu panuje spokój , miasto ok 60 tys. mieszkańców , a tak "poukładane" że wszedzie można dojśc pieszo , wieć auto tak potrzebne nie jest - no może rower. w roku 2005 przez moje miasto przebiegał jeden z etapów Tour de Pologne. Leszno ma swój herb -
Obrazek
Kod:
 
1393


pierwsza wzmianka źródłowa o Lesznie

1516
   

do Leszna przybywa pierwsza nieduża grupa Braci Czeskich

1547
   

przywilej lokacyjny dla miasta nadany przez króla Zygmunta Starego

1573
   

działa szkoła przeznaczona dla Braci Czeskich

1606
   

Żydzi otrzymują zgodę właściciela miasta na osiedlenie się w Lesznie

1618
   

od 1648, do miasta napływa duża grupa luterańskich rzemieślników, uchodźców ze Śląska

1628
   

miasto przyjmuje kolejnych braci czeskich z J.A. Komeńskim, wybitnym teologiem i pedagogiem na czele

1631
   

przywilej Zygmunta III Wazy zrównujący w prawach Leszno z największymi miastami Polski

1656
   

spalenie miasta w odwet za przyjęcie załogi szwedzkiej podczas Potopu

1738
   

Stanisław Leszczyński sprzedaje Leszno Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu

1790
   

wielki pożar miasta, trzeci w tym stuleciu

1793
   

w wyniku drugiego zaboru Leszno wcielone do Prus i zdegradowane do roli miasta prowincjonalnego

1815
   

na mocy kongresu wiedeńskiego Leszno znajduje się w Wielkim Księstwie Poznańskim

1856
   

Wybudowanie linii kolejowej łączącej Leszno z Poznaniem i Wrocławiem

1886
   

miasto staje się centrum administracyjnym powiatu leszczyńskiego

1920
   

powrót do Polski na mocy traktatu wersalskiego

1945
   

II wojna światowa

1975
   

Leszno staje się miastem wojewódzkim

1990
   

pierwsze demokratyczne wybory do Rady Miejskiej Leszna

1999
   

Reforma administracyjna kraju - Leszno miastem powiatowym

 


Kod:
Legenda o Lesznie

W orszaku przyszłej żony Mieszka I, Dąbrówki, podążającej z Czech do Polski, znajdował się głośnej sławy rycerz Filip Wieniawita (Pierścień). Mieczysław w dowód uznania zasług Wieniawity, który wyratował Dąbrówkę z opresji, oddał mu we władanie dobra ziemi wschowskiej wraz ze wsią Leszczyną (dzisiejsza ul. Lipowa w Lesznie). Od tej wsi nazwali się Wieniawici Leszczyńskimi. Z czasem stali się Leszczyńscy potężnym rodem magnackim, o którym mówiono: "Kto Leszczyńskich nie zna, ten Polski nie zna.". Z rodu tego pochodził Stanisław Leszczyński - król Polski.

Po uzyskaniu przywileju lokacyjnego Leszno przyjęło za swój herb pół łba żubrzego na złotym polu (herb Leszczyńskich), a na drugiej połowie topór złoty na czerwonym polu - znak jurysdykcji.

Znani Leszczynianie

Dobre imię Leszna w świecie rozsławili na przestrzeni wieków znani ludzie:


Stanisław Leszczyński (1677-1766)

Król Polski, właściciel Leszna, dwukrotnie wybierany na króla Polski (1705 i 1733r.).

We Francji, gdzie został księciem Baru i Lotaryngii, zyskał uznanie jako mecenas sztuki i nauki. W swoim dziele "Głos wolny wolność ubezpieczający" żądał reform ustrojowych, zniesienia poddaństwa chłopów i wzmocnienia władzy wykonawczej.


Jan Amos Komeński (1592-1670)
Czeski filozof, twórca nowoczesnej pedagogiki. Do Leszna przyjechał w 1628r. wraz z grupą uchodźców z Moraw. Był nauczycielem, a później rektorem leszczyńskiego gimnazjum. Jako pierwszy w Europie opracował projekt jednolitego systemu szkolnego. Swoje nowatorskie poglądy zawarł w wydanej w 1657 r. "Wielkiej dydaktyce".



Jan Jonston (1603-1675)
Lekarz, przyrodnik, potomek szkockiego rodu osiadłego w Polsce. Znał 12 języków. Sławę przyniósł mu podręcznik zoologii "Historiae naturalis" oraz dzieła w zakresie botaniki, nauk przyrodniczych i medycyny.


Jan Chrystian Henryk Metzig (1804-1868)
Lekarz, z pochodzenia Niemiec, po studiach medycznych w Berlinie osiadł w Lesznie w 1831 r. Osiągał doskonałe wyniki w zakresie leczenia chorób gośćcowych, stosując metodę wodolecznictwa przy użyciu borowiny. Pochowany w Lesznie przy kościele św. Krzyża.



August Sułkowski (1729-1786)
Właściciel Leszna, polityk, mecenas sztuki, szambelan króla Augusta III, poseł na sejm, marszałek Rady Nieustającej. Jako przedstawiciel Komisji Edukacji Narodowej nawoływał do kształcenia kobiet oraz wprowadzania obowiązku szkolnego dla dzieci chłopów i mieszczan. Dzięki jego fundacji powstała w Rydzynie słynna szkoła pijarów.




Ernest Chrystian Günther (zm. 1860)
Księgarz i wydawca, z pochodzenia Niemiec. Przy księgarni leszczyńskiej otworzył własne wydawnictwo i drukarnię. Pośredniczył w zakupie polskiej literatury emigracyjnej. W 1834 r. uzyskał koncesję na wydawanie "Przyjaciela Ludu" � pierwszego ilustrowanego pisma w Wielkopolsce.



Stanisław Grochowiak (1934-1976)

Poeta, prozaik, dramaturg i publicysta. Najbardziej znane tomiki jego poezji: "Menuet z pogrzebaczem", "Rozbieranie do snu" i "Agresty" tłumaczone były m.in. na język angielski, francuski, niemiecki i rosyjski


Johann Heermann (1585 - 1647)

był ewangelickim duchownym z pogranicza Dolnego Śląska i Wielkopolski. Pełnił urząd proboszcza w parafii ewangelicko-luterańskiej w Chobieni nad Odrą. Ostatnie lata życia spędził w Lesznie, silnym ośrodku reformacyjnym, gdzie brał udział w życiu miasta będąc najwybitniejszą osobowością stricte literacką XVII wieku.
Więcej informacji na stronie http://www.luteranie.pl/heermann/ 



Źródło


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-27, 00:02 
Cichy podróżnik
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-12-28, 19:50
Posty:1365
Lokalizacja: Rzeszów
Ach. Co do mojego miasta. To zauwazylam ze wszyscy rowiesnicy uwazaja ze to dziura zabita dechami. Brzydka,nic sie nie dzieje i wszystko jest do pupy. Amen.
A tu naprawde jest fajnie ^^
szostoll napisał(a):
Tekst o drogach pozostawię bez komentarza.

Ej. Krakowska. Rejtana. Nie jest tak zle ;) Poza tym sa remonty, czyz nie?
A co do imprez, interesowales sie kiedys? Moze faktycznie eska ze swoimi basshunterami do nas nie przyjechala, ale za niedlugo bedzie kult "pod palmą" ;)

_________________
Żaden człowiek nie jest nielegalny.

You've got a reason to live, say I don't wanna be in love, I don't wanna be in love.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-27, 09:06 
Doświadczony killer
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-05-25, 21:56
Posty:1978
Lokalizacja: Lublin
Kasiulka, nie przejmuj się, ja właśnie słyszałem że Rzeszów do przodu idzie ;-)

Co do Lublina... Hmmm... Miasto OK do życia, nie narzekam - póki co. Kawał historii - do obejrzenia - Zamek, Archikatedra, coraz ładniejsza, (systematycznie odnawiane kamienice) Starówka i znacznie mniej fajny obóz na Majdanku.

Obecnie - ważne dla kobitek - coraz więcej porządnych centrów handlowych :-P

Giga minus dla tego miasta za brak obwodnicy...

_________________
Pozdrawiam
Tomek (Żysio)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-27, 18:36 
Wszechmogący/a
Offline

Dołączył(a):2007-06-03, 20:19
Posty:2159
kasioolka56 napisał(a):
ale za niedlugo bedzie kult

Chyba was odwiedzę :mrgreen:


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-27, 19:06 
Adept
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2008-02-27, 18:54
Posty:26
Lokalizacja: Białystok
mieszkam w Białym:D no i co Tu Ciekawego hmm? ludzie napewno xD pozatym fajne imprezy sie kręcą;P ogólnie miasto szalone xP tak koochom moje miasto:D


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO