Prezdstawiłaś nam całą swoją sytuację więc pozwoliliśmy sobie ją skomentować ;)
Po za tym rouge odpowedział bardzo konkretnie.
Co do tematu:
Cytuj:
Przeciwwskazania do wykonania przekłucia
- Stany ropne występujące na skórze
- Grzybica skóry pępka
- Duże blizny tej okolicy np. pooparzeniowe
- W przypadku małych blizn np. po poprzednim kolczyku, przekłucia nie należy wykonywać przez bliznę
- Przepuklina pępkowa
- Inne stany patologiczne organizmu, które s± przeciwwskazaniem do jakiegokolwiek przekłucia
Znieczulenie
Zabieg przekłucia pępka jest jednym z najmniej bolesnych spośród miejsc w jakich zakłada się ozdoby. Dolegliwości bólowe zwiśzane sś najczęściej ze strachem przed przekłuciem. W przypadku pępka igła przechodzi wyłścznie przez skórę i tkankę podskórnś, a ilość receptorów bólowych w tym miejscu jest bardzo niewielka w porównaniu ze skórś twarzy czy narządów płciowych. Niejednokrotnie osoby przekłuwane rezygnuje ze znieczulenia.
Aby jednak zapewnić pełen komfort stosuje się preparaty, których zadaniem jest zablokowanie przewodzenia impulsów nerwowych z receptorów bólowych zlokalizowanych w skórze do ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej stosuje się Emlę (maść) - bardzo dobrze znieczula ona miejscowo skórę, wadą tego leku jest dość długi okres czasu jaki należy czekać aby uzyskać oczekiwany efekt ok. 40 min.
Drugim preparatem stosowanym do znieczulenia skóry okolicy pępka jest chlorek etylu (Aethylum Chloratum). Jest to niepalny płyn który wrze w temperaturze 12 stopni C . Parując odbiera ciepło ze skóry przez co schładza ją i w ten sposób działając miejscowo, znieczula powodując zablokowanie przewodzenia bodźców bólowych. Efekt znieczulenia uzyskuje się natychmiast po zastosowaniu. Wadą jest krótki okres działania. Zraszając skórę powoduje, że jest ona śliska i mniej elastyczna co sprawia pewne trudności z ustabilizowaniem fałdu skórnego.
Znieczulenie nasiękowe (ostrzyknięcie skóry 1% roztworem Lignocainu) nie jest uzasadnione gdyż wielkość dolegliwości bólowych nie jest aż tak duża by stosować tego typu środki. Tego typu znieczulenia mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające tytuł lekarza.
Dezynfekcja miejsca przekłucia
Po zmyciu ze skóry środka znieczulającego (Krem Emla) miejsce, w którym wykonane będzie przekłucie powinno być umyte trzykrotnie środkiem antyseptycznym przy użyciu jałowego gazika.
Tak przygotowane miejsce dobrze jest oznaczyć przy pomocy jałowego pisaka chirurgicznego w celu określenia punktów przez które będzie przechodziła igła podczas przekłuwania. Ułatwia to symetryczne wykonanie przekłucia i zapobiega chwyceniu zbyt grubego lub zbyt cienkiego fałdu skórnego.
W naszej szkole fałd skórny podczas przekłucia podtrzymujemy przy pomocy szczypczyków okienkowych. Zastosowanie tego narzędzia było wielokrotnie krytykowane przez osoby preferujące inne techniki piercingu pępka. Z tego powodu przeprowadziliśmy badania, które miały na celu:
1. Określenie czy użycie tego narzędzia nie uszkadza naczyń krwionośnych znajdujących się w skórze właściwej.
2. Określenie czy stosowanie szczypczyków okienkowych ma wpływ na proces gojenia.
Grupę badaną stanowiło 30 osób, u których wykonano zabieg piercingu pępka z zastosowaniem szczypczyków okienkowych.
Grupą porównawczą było 10 osób, u których powyższy zabieg wykonano przy pomocy ręcznej stabilizacji fałdu skórnego.
Po trzech dniach od przekłucia miejsce przekłucia było oglądane przez lekarza, który nie był poinformowany do której grupy należała badana osoba. Nie stwierdzono żadnych różnic w wyglądzie miejsca przekłucia między grupą badana i porównawczą. Powyższe badanie powtórzono po okresie 1 miesiąca. Wyniki były identyczne jak podczas pierwszego badania.
Obszerne opracowanie powyższego badania wraz do dokumentacją fotograficzną ukaże się na naszej stronie internetowej w nowopowstającym dziale " Dział naukowy". Są to jedyne w naszym kraju badania wykonane z zastosowaniem metod statystycznych.
Powyższe badania przeprowadzone na dużej grupie ochotników pokazały, że proponowana przez naszą Szkołę metoda jest bezpieczna, a przede wszystkim bardzo wygodna dla osób, które dopiero nabywają wprawy w technice piercingu. Największe obawy budzi ślad po ząbkach, które pozostawiają kleszczyki na skórze, jednakże narzędzie to należy do tzw. atraumatycznych i odkształcenie to znika bezpowrotnie po kilkunastu minutach. Oczywiście osoby z dużym doświadczeniem w przekłuwaniu ciała mogą stosować różne modyfikacje tej techniki włącznie z rezygnacją ze szczypiec.
Przekłucie
Samo przekłucie wykonywane jest jednorazową igłą (wenflonem) o średnicy 2.2 mm. Użycie tego narzędzia jest dużo bezpieczniejsze niż jednorazowy aparat do przekłucia pępka. Zapewnia większą swobodę ruchu, a rurka od wenflonu podczas przekłuwania uciska naczynia krwionośne co zapobiega krwawieniu.
Dezynfekcja po zabiegu.
Po założeniu ozdoby miejsce po przekłuciu powinno być zdezynfekowane środkiem antyseptycznym np. Dodesept (firmy Johnson&Johnson), a następnie osuszone jałowym gazikiem
Opatrunek
Na koniec zabiegu zakładamy opatrunek z jałowego suchego gazika, który mocujemy do skóry przylepcem typu Tegaderm. Taki rodzaj opatrunku sprawia, że miejsce po przekłuciu jest wolne od drobnoustrojów chorobotwórczych, a zarazem umożliwia skórze oddychanie.
Uwagi
Podczas zabiegu przekłuwania u osób szczupłych z niewielką ilością tkanki tłuszczowej należy uważać by nie wkłuwać igły zbyt głęboko gdyż można wkłuć się do jamy otrzewnej i spowodować bardzo groźne powikłania.
Należy bardzo starannie zaplanować odległość między punktem wejścia i wyjścia kanału przekłucia tak by był odpowiedni do wielkoąci kolczyka. Przekłucie zbyt dużego fałdu w stosunku do długości ozdoby spowoduje uciskanie przez górną kulkę skóry czego następstwem jest niedokrwienie tej okolicy i martwica skóry z odczynem zapalnym. W efekcie tego stanu może dojść do zapadnięcia się górnej kulki w głąb fałdu skórnego.
W przypadku gdy zostanie przekłuty zbyt cienki fałd skórny ozdoba leży zbyt płytko niebezpieczeństwem tego stanu jest możliwość wyrwania ozdoby ze skóry przy zaczepieniu o odzież.
Mały artykuł o przekłuwaniu pępka pochodzący ze strony
www.spc.kolczyki.pl
Jest tam tez wspomniane czy zabieg boli oraz jakie stosuje się znieczulania.
Rouge napisał to bardzo dobitnie, ale niestety chyba ma rację ;) Przemyśl to jeszcze ;) Pamiętaj że całe zycie przed Tobą i czasami nie warto spełniać zachcianki która zostawia ślad na wiele lat ;)