dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
  Drukuj | Powiadom znajomego

Zwyczaje ślubne w Polsce
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2017-09-30, 23:37 
Zwyczaje ślubne w Polsce
Ceremonia ślubna sama w sobie jest podniosłym momentem dla Młodej Pary i gości, ale wzbogacona w zwyczaje ślubne jakie jej towarzyszą nabiera głębszego wymiaru. Współcześnie nieco unowocześnione zwyczaje ślubne w Polsce przekazywane są od pokoleń i znane w każdym zakątku naszego kraju. Których z nich nie może zabraknąć na Waszym ślubie?
Przygotowania ślubne to bardzo czasochłonne i dość stresujące zajęcie, ale równocześnie bardzo przyjemne. W końcu planujesz najwspanialszy dzień w Waszym życiu. Musi on być idealny i zawierać wszystkie elementy, bez których ta ceremonia nie może się odbyć. Musicie pamiętać o kupieniu sukni i garnituru, zamówieniu tortu, przystrojeniu sali. Odpowiednią oprawę tym rzeczom nadają właśnie zwyczaje ślubne.

Zwyczaje ślubne w Polsce – przebieg uroczystości

Tradycyjnie Pan Młody wyjeżdża ze swojego domu rodzinnego i jedzie w orszaku ślubnym ze swoimi gośćmi do domu Panny Młodej. Tam dziewczyna jeszcze w zwykłym stroju czeka na niego, wita się z narzeczonym, a następnie z wszystkimi gośćmi i razem ze swoimi druhnami oraz najbliższymi siostrami czy koleżankami idzie ubierać się w suknię ślubną.

Zwyczaje ślubne w Polsce - Błogosławieństwo

Narzeczeni razem proszą rodziców i chrzestnych o błogosławieństwo na nową drogę życia, często również dziadkowie uczestniczą w tym obrzędzie. Rodzice błogosławią swoje dzieci krzyżem i kropią ich głowy wodą święconą mówiąc „Drogie Dzieci! Błogosławię Was, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.”. Jest to bardzo wzruszający moment zwłaszcza dla rodziców, którzy w tym geście oddają swoje dzieci (córkę zięciowi, a syna synowej) oraz powierzają opiece boskiej.

Zwyczaje ślubne w Polsce – Brama

Młoda para wychodzi już razem z domu, często przed domem rzucając cukierki dla gości, co symbolizuje słodycz ich miłości oraz dalszego życia we swoje. W drodze do kościoła oraz już po ślubie w drodze na salę weselną młodzi mogą napotkać tzw. „bramy”. Muszą się wtedy zatrzymać i wykupić przejazd. Przeważnie zadaniem drużby jest negocjowanie „ceny” i wykupienie przejazdu, a walutą weselna wódka, której zapasy trzeba mieć pod ręką (czyli przeważnie w bagażniku ślubnego auta). Zdarza się, że w tej zabawie uczestniczą dzieci, więc dla nich też warto przygotować jakieś słodycze (lizaki czy czekolady).

Zwyczaje ślubne w Polsce – Orszak ślubny

Drogę do kościoła Młodzi mogą pokonywać pieszo jeśli jest on dość blisko, ale współcześnie najwięcej jest orszaków samochodowych. Ważna, choć nie zawsze przestrzegana, jest kolejność osób w orszaku. To Państwo Młodzi lub samochód, w którym jadą musi być na czele orszaku. Za nimi rodzice, następnie świadkowie, dziadkowie, chrzestni, a dopiero za nimi reszta gości weselnych. W czasie pieszego orszaku mogą grać muzykanci idący razem z gośćmi. Orszak samochodowy często podąża przy dźwiękach klaksonów, zwłaszcza już po zaślubinach, gdy Para Młoda jedzie już na salę weselną.

Zwyczaje ślubne w Polsce – wejście do kościoła

Najczęściej młodzi razem wchodzą do kościoła przy dźwiękach organów (pamiętaj - kobieta po prawej stronie mężczyzny), za nimi idą świadkowie. Spotykany jest również zwyczaj angielski kiedy Pan Młody czeka na swoją wybrankę pod ołtarzem, a Panna Młoda prowadzona jest przez kościół przez swojego ojca, który następnie oddaje ją narzeczonemu.

Zwyczaje ślubne w Polsce – wyjście z kościoła

Po ceremonii ślubnej Młodzi małżonkowie opuszczają kościół przy dźwiękach Marsza Mendelsona. Przy wyjściu z kościoła Panna Młoda przepina swojemu mężowi butonierkę z lewej strony na prawą jako znak, że nie jest on już kawalerem. Za progiem kościoła goście obsypują nowożeńców ryżem, drobnymi monetami lub płatkami róż czy konfetti. Symbolizuje to życzenie szczęścia i dobrobytu. W przypadku monet Młodzi muszą pozbierać wszystkie, aby mieć dużo szczęścia w życiu małżeńskim. Kto z małżonków zbierze więcej monet będzie rządził w domu. Obecnie odchodzi się już od tego zwyczaju i obsypuje Młodą Parę kolorowym konfetti, które niezwykle pięknie prezentuje się również na ślubnych zdjęciach. Następnie goście składają życzenia i wręczają młodym małżonkom prezenty.

Zwyczaje ślubne w Polsce – powitanie chlebem i solą

Nowożeńcy na progu sali weselnej witani są przez rodziców chlebem i solą. Mówią przy tym „Witamy was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło". Następnie matka pyta Pannę Młodą: "Co wolisz? Chleb, sól czy Pana Młodego?", a ona odpowiada „Chleb, sól i Pana Młodego, żeby pracował na niego”. Potem Młodzi odłamują po kawałku chleba i maczając w soli zjadają. Chleb symbolizuje bogactwo i dobrobyt, a w tradycji chrześcijańskiej również Chrystusa, który ma towarzyszyć małżonkom. Sól, której dodatkowo w dawnych czasach przypisywano moc odpędzania złych duchów, jest także symbolem smaku, jaki nadaje ona każdej potrawie. Zwykle do tego zestawu dołączone są kieliszki, tradycyjnie jeden z wódką drugi z wodą. Młodzi po zjedzeniu chleba wypijają wódkę i rzucają kieliszki za siebie. Oba muszą się zbić, co wróży im wiele szczęścia.

Zwyczaje ślubne w Polsce – przeniesienie przez próg

Zwyczaj ten wywodzi się z czasów aż starożytnego Rzymu, kiedy to uważano, że potknięcie się Panny Młodej na progu jest jednym z najgorszych znaków. Z tego powodu Pan Młody przenosi ją przez próg, w którym według tych wierzeń czaiły się złe duchy. Gest ten ma również inny symboliczny wymiar, który oznacza dopełnienie rytuału przejścia, jakim jest zmiana stanu cywilnego.

Zwyczaje ślubne w Polsce – oczepiny

W trakcie wesela kultywuje się wiele zwyczajów ślubnych. Wesele rozpoczyna pierwszy taniec Młodych, którzy pierwszy raz tańczą ze sobą już jako małżonkowie. Bardzo ważnym elementem wesela są również oczepiny. Wywodzą się one ze staropolskiej tradycji słowiańskiej, gdy oznaczały pożegnanie dziewczyny ze swoim panieństwem. Panny chodziły bez nakrycia głowy lub nosiły wianek. Po wyjściu za mąż przywdziewały czepiec i od tej pory nosiły już zawsze nakrycie głowy. Właśnie ten czepiec otrzymywały w czasie oczepin na swoim weselu. Współczesne oczepiny wyglądają zupełnie inaczej. Panna Młoda zdejmuje welon i z zasłoniętymi oczami rzuca go za siebie. W tym czasie niezamężne dziewczyny zbierają się za nią lub tańczą dookoła. Ta, która złapie welon wyjdzie za mąż następna. Tak samo jest w przypadku Pana Młodego i kawalerów, tylko on rzuca muszką ,musznikiem lub krawatem. Po tym, jak zostaną już wybrani przyszli małżonkowie przeważnie muszą oni ze sobą zatańczyć. Potem następują różne zabawy weselne, które przeważnie są bardzo śmieszne i mają na celu zintegrowanie gości Panny Młodej z gośćmi Pana Młodego.

Zwyczaje ślubne w Polsce – zbieranie na wózek

Po oczepinach następuje taniec z Młodymi Małżonkami, za który goście muszą zapłacić. Ta opłata jest przeznaczona na szczytny cel, czyli wózek dla przyszłego potomstwa Państwa Młodych. Zbierają je drużbowie, których zadaniem jest później przeliczenie zebranej sumy i przekazanie jej Młodym.

Zwyczaje ślubne w Polsce - tort weselny

Tort jest symbolem słodkiego życia małżonków. Wjeżdża on na salę weselną przy przygaszonym świetle i dźwiękach muzyki, oświetlony świeczkami lub racami. Małżonkowie pierwszy kawałek kroją razem, a następnie wręczają sobie nawzajem porcję tortu, a następnie swoim rodzicom oraz reszcie gości.

Ważnym elementem jest również podziękowanie dla rodziców za wychowanie i pomoc. W trakcie wesela jest jeszcze wiele zwyczajów, które można by wymieniać w nieskończoność, ale wszystkie mają na celu życzenie szczęścia Młodej Parze oraz przyniesienie im dobrobytu.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Zwyczaje ślubne w Polsce
PostNapisane: 2017-10-03, 09:58 
niektórych zwyczajów w ogóle nie znałam :) ale teraz to tez się wszystko zmienia. no i od regionu polski wiele zalezy. nasze wesele będzie klasyczne i eleganckie bo o takim marzyłam od dziecka :) najbardziej się cieszę z sali jaką zamówiliśmy, jest ona w trzy gwiadkowym hotelu Pałac Wiśniewski w Piekarach Śląskich. będzie cudnie :)


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO