dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
  Drukuj | Powiadom znajomego

Ślub kościelny :)
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2008-03-05, 10:14 
Ranger
Offline

Dołączył(a):2006-12-13, 09:57
Posty:2766
Lokalizacja: PL => DE
Ślub kościelny
Ślub kościelny jest chyba jedną z najładniejszych ceremonii z jakimi dane jest nam się zetknąć w życiu codziennym. Zgromadzonych w kościele napawa radością, przyprawia o uśmiech, a co niektórych nawet o łzy szczęścia. Jednak z punktu widzenia prawa nie jest w naszym kraju uznawany - rozumiany jest jedynie jako forma pojednania się młodych przed Bogiem. Dlatego też koniecznością jest zawarcie ślubu cywilnego lub zamiast dwóch - wzięcie jednego - ślubu konkordatowego.

Powszechnie przyjęła się zasada, że ślub kościelny należy wziąć w parafii pani lub pana młodego. Oczywiście możemy go zawrzeć w każdej innej parafii, ale w takiej sytuacji potrzebujemy tzw. "licencji" - czyli wyrażenia zgody proboszcza.

Aby w natłoku codziennych zajęć, oraz stresu związanego z sakramentem małżeństwa nie zapomnieć o załatwieniu najdrobniejszej choćby sprawy, poniżej przedstawiamy schemat którym warto się kierować na - niekiedy trudnej - drodze do ołtarza:

Rezerwujemy termin ślubu w wybranym kościele
W myśl zasady "im wcześniej tym lepiej" udajemy się do kancelarii parafialnej na około 6 miesięcy przed planowaną datą zawarcia małżeństwa. Pamiętajmy, że najwięcej małżeństw zawieranych jest w okresie letnim, dlatego planując ślub latem, odkładanie rezerwacji na póĄniej może opóĄnić także datę ślubu.

Dokumenty, które będą od nas wymagane to dowody osobiste oraz metryki chrztu z zawartą informacją o sakramencie bierzmowania. W przypadku gdy jedna ze stron nie posiada owego sakramentu, należy go jak najszybciej uzupełnić, gdyż będziemy na to potrzebowali około 2 miesięcy!

Spisujemy protokół przedślubny
Na 3 miesiące przed planowaną datą ślubu powinien zostać spisany protokół przedślubny. Przyszła para młoda zgłasza się w tym celu ponownie do kancelarii parafialnej. Tym razem liczba wymaganych dokumentów zwiększa się:

dowody osobiste,
metryki chrztu (oczywiście w uwzględnioną informacją o sakramencie bierzmowania)
świadectwa nauki religii (ostatnie jakie posiadamy)
zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku jakichkolwiek okoliczności, które mogą wykluczyć zawarcie sakramentu małżeństwa.
Pamiętajmy, że po spisaniu protokółu przedślubnego powinniśmy przystąpić do pierwszego (z dwóch obowiązkowych) sakramentu pokuty, którego potwierdzenie odbycia także będziemy musieli przedłożyć kapłanowi.

Także po spisaniu protokółu głoszone są niedzielne zapowiedzi. A my skupiamy się w tym czasie na naukach przedślubnych...

Niedzielne zapowiedzi
Zapowiedzi głoszone są przez 2 kolejne niedziele po spisaniu protokółu przedślubnego. W przypadku gdy jedna ze stron przyszłej pary młodej pochodzi z innej parafii, w zakresie jej obowiązków należy dostarczenie do własnej parafii informacji o zapowiedziach, które również muszą być odczytane. Dokument polecający wygłoszenie zapowiedzi otrzymamy w kancelarii parafialnej z którą zetknęliśmy się już w dwóch poprzednich punktach.

Po wygłoszeniu zapowiedzi otrzymujemy specjalne zaświadczenie które dostarczamy także do kancelarii parafialnej.

Pobieramy nauki przedmałżeńskie
Kurs przedmałżeński jest koniecznością. Potwierdzenie jego ukończenia przyda nam się na dalszej drodze do sakramentu małżeństwa. Kurs najlepiej rozpocząć na około 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. Całość potrwa około 7 - 10 tygodni, a zakończona zostanie obowiązkowym spotkaniem w poradni rodzinnej.

Spisujemy akt ślubu (przyszła para młoda oraz świadkowie)
Na około tydzień przed terminem ślubu udajemy się ponownie do kancelarii parafialnej. Tym razem obowiązkowo stawiają się z nami świadkowie. To właśnie teraz potrzebne nam będą wszelkie zaświadczenia oraz dokumenty, które uzbieraliśmy podczas załatwiania spraw opisanych w poprzednich punktach.

Narzeczeni dostarczają do biura parafialnego następujące dokumenty i zaświadczenia:

dowody osobiste
zaświadczenie ukończenia nauk przedmałżeńskich wraz adnotacją o odbyciu spotkań w poradni rodzinnej
zaświadczenie o wygłoszeniu niedzielnych zapowiedzi (tylko dla osoby która pochodzi z poza parafii). W przypadku gdy obie strony pochodzą z jednej parafii, ten punkt pomijamy.
Obowiązkiem świadków jest dostarczenie jedynie dowodów osobistych. W nagłych sytuacjach, w których świadek nie może np. stawić się w kancelarii parafialnej w umówionym terminie, odpowiednie dane mogą dostarczyć do księdza narzeczeni (imię, nazwisko, adres zamieszkania, rok urodzenia, wykonywany zawód, wyznanie).

Przeddzień ślubu
Po za ostatecznymi przygotowaniami do ślubu, jedyne o czym musimy tego dnia pamiętać to o drugim sakramencie pokuty, który obowiązuje nas właśnie w przeddzień udania się do ołtarza. Tak jak w przypadku pierwszego sakramentu pokuty - tym razem także otrzymamy zaświadczenie o jego odbyciu. Zaświadczenie zabieramy następnego dnia do kościoła.

Dzień ślubu
To najważniejszy, a zarazem najbardziej stresujący dzień podczas całej 6-cio miesięcznej "kampanii" przedmałżeńskiej. Zalecamy oczywiście dużą dawkę spokoju, oraz pogody ducha - przecież wszystko mamy już tak idealnie dopięte na ostatni guzik!

W kościele wypada nam zjawić się trochę wcześniej. Narzeczeni dostarczają do zakrystii zaświadczenie z wczorajszego sakramentu pokuty, a świadkowie dostarczają obrączki.

Cała czwórka zobowiązana jest w obecności kapłana do podpisania specjalnego zaświadczenia związanego ze zbliżającą się uroczystością oraz pojednaniem przed Bogiem przyszłej pary młodej.

Teraz czeka już tylko sama uroczystość sakramentu małżeństwa... powodzenia!

Uroczystość
Sakrament małżeństwa może mieć różny przebieg - najczęściej w zależności od regionu naszego kraju. Jednak wszystkie te aspekty oraz sam program przebiegu uroczystości ustalany jest z kapłanem na bieżąco przez okres poprzedzający ślub.

Składanie życzeń, obdarowywanie prezentami, forma witania pary młodej jest różna w różnych częściach kraju, dlatego też nie jesteśmy jej w stanie dokładnie przedstawić.

Uwagi
Pomijając kwestie czysto programowe, należy pamiętać, że oprawa muzyczna podczas mszy świętej, wystrój kościoła, sprawy dotyczące filmowania czy fotografowania, należy omówić z księdzem prowadzącym wcześniej. Nierzadko bywają problemy, w których kapłan nie wyraża zgody na użycie podczas ceremonii kamery bądĄ też aparatu fotograficznego. Warto więc pomyśleć o tym nie tworzyć niepotrzebnych konfliktów.


zródło .slub-wesele.pl


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2009-01-15, 19:10 
czy jezeli ktos wziol slub w kosciele narodowo katolickim, to wyklucza to mozliwosc wziecia slubu w kosciele rzymskokatolickim? ( z inna osoba)


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2009-01-17, 09:06 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
Anonymous napisał(a):
czy jezeli ktos wziol slub w kosciele narodowo katolickim, to wyklucza to mozliwosc wziecia slubu w kosciele rzymskokatolickim? ( z inna osoba)


nie wiem, ale najnowsze przepisy zabraniają brania jakiegokolwiek slubu analafabetom :>

[ Dodano: 2009-01-17, 08:15 ]
Już się dokształciłam ;)
Nie, jedno nie ma związku z drugim, bo Kościół Narodowo Katolicki nie jest uznawany przez Papieża. Możesz brać ślub.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Ślub kościelny :)
PostNapisane: 2017-08-21, 17:20 
Adept
Offline

Dołączył(a):2017-08-20, 15:33
Posty:16
Myślę że to jedyny i najpiękniejszy dzień w życiu każdej kobiety.Biała suknia i cała oprawa to trzeba przeżyć.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO