Ślub cywilny
Ślub cywilny jest formą zawarcia związku małżeńskiego z punktu widzenia prawa. To dopiero po ślubie cywilnym nasze małżeństwo jest uznane przez wszelkiego typu organy administracyjne oraz urzędy. Obecnie najłatwiejszym rozwiązaniem jest ślub konkordatowy, jednak mimo to wiele par decyduje się jeszcze na zawarcie małżeństwa w dwóch odrębnych formach pojednania.
Na wstępie należy zaznaczyć że dziś nie obowiązuje już tzw. rejonizacja - czyli zawieranie ślubu w najbliżej usytuowanym Urzędzie Stanu Cywilnego. Zatem tylko od nas zależy wybór Urzędu w którym dokonamy formalnego usankcjonowania naszego związku małżeńskiego.
Terminy
Pamiętajmy, że do Urzędu Stanu Cywilnego musimy się zgłosić co najmniej miesiąc i jeden dzień przed planowaną datą ślubu. Z wiadomych względów konieczna jest obecność obu współmałżonków.
Jeśli chodzi o świadków to powinni się oni pojawić w Urzędzie Stanu Cywilnego dopiero w dzień ślubu na około 30 minut przed wyznaczoną godziną zawarcia związku małżeńskiego.
Cel wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego
Warto zwrócić uwagę na ten punkt, ponieważ często współmałżonkowie udając się do Urzędu Stanu Cywilnego nie są zorientowani, czego potrzebują, oraz jakie informacje będą od nich wymagane. Pamiętajcie więc drodzy "młodzi" że celem naszej wizyty jest:
wypełnienie specjalnego, pisemnego zapewnienia o braku jakichkolwiek przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego,
decyzja, jakie nazwiska po ślubie będziecie nosić Wy, oraz Wasze dzieci,
uiszczenie opłaty skarbowej, której wysokość nie przekracza w obecnej chwili 80 zł.
Dokumenty
W zależności od tego, czy po raz pierwszy bierzemy ślub, czy już kiedyś któraś ze stron była w związku małżeńskim, do Urzędu Stanu Cywilnego musimy zabrać odpowiednie dokumenty. Poniżej przedstawiamy wykaz dokumentów w zależności od naszego obecnego stanu cywilnego:
Jeśli jesteś panną (kawalerem)
dowód osobisty,
skrócony odpis aktu urodzenia.
Jeśli jesteś rozwódką (rozwiedziony)
dowód osobisty,
skrócony odpis aktu urodzenia,
skrócony odpis aktu małżeństwa, z konieczną adnotacją o rozwodzie
Jeśli jesteś wdową (wdowcem)
dowód osobisty,
skrócony odpis aktu urodzenia,
skrócony odpis aktu zgonu poprzedniego małżonka.
Odpisy aktu urodzenia można pobrać tylko w USC właściwym ze względu na miejsce urodzenia. Istnieje możliwość przesłania odpisu z USC z innego miasta do urzędu w miejscu zamieszkania przyszłych małżonków. Należy wystąpić wtedy ze specjalnym wnioskiem w USC, w którym załatwiać będziemy resztę formalności.
Uroczystość
Uroczystość zawarcia cywilnego związku małżeńskiego trwa około 15 minut. Polega ona na wygłoszeniu odpowiedniej mowy przez urzędnika, a następnie na powtórzeniu określonych słów przysięgi przez parę młodą. Znakiem zawarcia związku jest wzajemne założenie sobie przez "młodych" obrączek, oraz podpisanie aktu małżeństwa.
Uwagi
W przypadku gdy jedną ze stron wstępujących w związek małżeński jest cudzoziemiec, konieczne jest wcześniejsze okazanie w Urzędzie Stanu Cywilnego: paszportu, przetłumaczonego na język polski aktu urodzenia oraz zaświadczenia o prawnej zdolności do zawarcia związku małżeńskiego. Wniosek taki wydaje odpowiedni organ w kraju cudzoziemca (odpowiednik Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce).
żródło. slub-wesele.pl
|
|