dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
  Drukuj | Powiadom znajomego

Szkic losów Rodziny Barciszewskich
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2017-02-11, 21:25 
Pożeracz niewiniątek
Offline

Dołączył(a):2006-04-13, 14:22
Posty:1156
the fate of family Barciszewskich
Cousins from the USA, I encourage you to use a google translator,
W latach 90-tych zasygnalizowałem Wam moimi listami pokrewieństwo z Rodziną Barciszewskich. Przez te minione lata, na miarę moich możliwości, starałem się najróżniejszymi sposobami dotrzeć do korzeni tej Rodziny.
Cóż, minione 400 lat naszej historii nie sprzyjało zachowaniu dokumentów. Wiele wskazuje, że Barciszewscy mogą mieć rodowód pruski (nie prusacki). Wśród Prusów istniała kraina – Barta (Barcja)-. Na przestrzeni „cywilizowania” Prusów przez krzyżaków, wielokrotnie występowali przeciwko krzyżakom. Ostatecznie sytuacja, zmuszała Prusów do migrowania na tereny ościenne Księstwa Litewskiego czy Księstwa Mazowieckiego. Szczególnie książęta Mazowieccy chętnie przyjmowali uciekinierów, nadawali im ziemię i przywileje w zamian za obronę Mazowsza .
Znawcy tematu wskazują na pojawienie się wówczas nazwisk nawiązujących do nazwy – Barcja(jedna z krain Prusów)- „Bartowie” w nazwiskach : Bartoszewskich, Barcikowskich itd. w tym Barciszewskich. Niestety, tak myślę, pisanych źródeł pewnie nie ma.
Jakimś potwierdzeniem hipotezy o pruskim pochodzeniu B. są lokalizacje miejscowości z których pochodzą dokumenty kościelne, opisujące urodzenia, śluby, zgony Barciszewskich, położone są na granicach Polski. Ciekawym jest przekaz o związkach Barciszewskich z Górką Klasztorną (pierwszym sanktuarium Maryjnym w Polsce). Niestety jest to przekaz dotychczas nie poparty źródłami piasanymi. Znalazłem pisane informacje z XVII w. Miejscowości te znajdują się „z grubsza” w rejonie granic o których wyżej. Powstania pruskie to XIII wiek więc do czasu sformułowania 18-to wiecznych dokumentów Barciszewscy przemieszczali się po Rzeczpospolitej.
Wspomniane 18-to wieczne dokumenty to zapisy kościelne z wielu miejscowości w rejonie Rajgrodu.
Prusowie, uczestnicy powstań, uciekający do RP, uzyskiwali prawa szlacheckie i herb „PRUS”. Było też, że rody mazowieckie przyjmowały Prusów do „familii” nadając w ten sposób szlachectwo i herb rodu. Podczas Powstania Listopadowego, Barciszewski :Michał - - podoficer - 8 pułk piechoty liniowej - Srebrny - 10 Marzec 1831 , został odznaczony „Virtuti Militari”. Stopień podoficerski oznaczało szlachcica „zaściankowego” i może nawiązywać do wspomnianego osadnictwa itd…. .
Szlachectwo Barciszewskich zostało zweryfikowane pozytywnie na początku XIX wieku w Królestwie Polskim, na przypadku Rozalii z Kozłowskich, Barciszewskiej.

Jak by nie spekulować, nazwisko -Barciszewski- funkcjonowało już XVII wieku w I RP, i pewnie Barciszewscy przemieszczali się po Rzeczpospolitej O.N. (obojga narodów), znalazłem dokument ślubu Barciszewskiego z XVII w w Krakowie.
W moich listach z lat 90-tych wskazywałem na ewentualnego wspólnego przodka, Jakóba Barciszewskiego. Ostatecznie znalazłem ślady Jakóbowe ( w dokumentach niemieckich – Jakob, stąd piszę „ó” ). Był On organistą w parafii Dębnickiej w pobliżu Gniezna. Jego podpisy figurują w kościelnych dokumentach Dębnickiej Parafii. Jakób był ojcem Eustachiusza i stąd dziadkiem Leona Barciszewskiego (prezyd. Bydgoszczy zamordowany w 1939 r przez niemców).
W akcie zgonu Eustachiusza, jego córka Anna (siostra Leona) podała miejsce urodzenia Eustachiusza, miejscowość Sławno p. Gniezno (miejscowość bliska Dębnicy).
Ostatecznie można sformułować stwierdzenie o wspólnych korzeniach Barciszewskich, co wynika z oryginalności nazwiska i jego „starożytności”.
Myszkując w źródłach natrafiłem na wzmianki o kilku księżach Barciszewskich.
„Pogłębiona” w czasie została „linia” Wincentego z Gromadna o Jego rodziców( Górka Klasztorna w "tle"). To Józef i Józefa, jest wzmianka o ich uczestnictwie przy ślubie Wincentego.
Niezwykle ciekawym jest kontakt z amerykańskimi Barciszewskimi. Jeden z nich , Daniel (*1936 +2012) poszukiwał swoich korzeni i natrafiliśmy na siebie. Jego pradziad Andrzej (*1810) wyjechał do USA około 1868 r wraz z synem Franciszkiem. Starałem się na podstawie Jego wskazówek ustalić jakieś fakty i sądzę, że Andrzej jest spokrewniony z „Linią Wincentego”(Gromadno), gdyż żona Franciszka (Anna Holec (25 lat, wdowa)(07.1842 z. d. Benderska) pochodziła z Gromadna. Trzeba by poszukać w dokumentach i znaleźć więcej.
Z wszelkich znaków można przypuszczać, że Stanisław Barciszewski, („linia Stanisława”) mógł być starszym bratem Eustachiusza. Są dokumenty wskazujące na bardzo bliskie relacje między Stanisławem i Eustachiuszem n.p. w postaci świadczenia Stanisława na ślubie Eustachiusza, obaj byli mężami kobiet z tego samego rodu – Hoffmann - czy wykonywania przez obu kowalstwa .
Z rodzinnych przekazów wiadomo o utrzymywaniu Ich dzieci i potomków bliskich kontaktów. Mam fotki to obrazujące , np. mój Ojciec Stanisław s.Wincentego/w.Eustachiusza/pw.Jakóba z (znanym pilotem) Zygmuntem s.Franciszka/w.Stanisława w 1920 r, w mundurach wojskowych, po uczestnictwie wojnie polsko-sowieckiej. Obecnie utrzymuję bardzo miły kontakt z potomkami Stanisława.
I Wojna Światowa „przemieszała” Barciszewskich. Jeden z wnuków Stanisława, Tadeuszs.Franciszka/w.Stanisława był w Rosji sowieckiej dowódcą dużej jednostki wojskowej. W 1930 roku przyjechał do Polski i został. Jak relacjonował jego syn (też) Tadeusz, problem pojawił się w momencie pojawienia się w 1939 r Niemców. Jako (de facto) oficer radziecki, ukrywał się, ale następnym zagrożeniem była „wyzwolicielska armia czerwona”. Faktycznie był dezerterem. Ostatecznie w latach 60-tych „wybaczono” i jakoś życie się potoczyło.
Stalinowskie czystki w latach 30-tych, w 1938 roku rozstrzelano Franciszka Barciszewskiego urodzonego w Lublinie, nie ustalono Jego korzeni...
„Linia Wojciecha”, sprawa o tyle skomplikowana, że większość potomków mieszka od XIX w. w Niemczech.Ustaliłem dane żony Wojciecha. to Maria Pluta. Próby (moje) kontaktu z obywatelami Niemiec, noszącymi nazwisko Barciszewski nie przyniosły żadnego skutku. Bardzo miłe natomiast są kontakty spotkania z mieszkającymi w Polsce potomkami Wojciecha, spotkaliśmy się na ślubach naszych dzieci, kontaktujemy na bieżąco.
„Linia Antoniego”, trudno trafić na dokumenty dotyczące Antoniego. Wiadomo o nim jako nauczycielu. Są informacje o wnuku Antoniego, Kazimierzu, pełniącym odpowiedzialne stanowiska w administracji państwowej. Troszkę danych o ślubach. Jego potomkowie żyją i utrzymuję miły kontakt. Polityczne perturbacje tuż przed Polskimi zmianami, w tragicznych okolicznościach zginął zamordowany z powodów politycznych M. Barciszewski, sędzia Sądu Najwyższego.
II Wojna Światowa zabrała wielu Barciszewskich. W mojej linii „Eustachiusza” tragiczny los spotkał braci, Leona i Sylwestra. Pierwszy z zemsty zamordowany przez Niemców w Bydgoszczy, drugi zamordowany przez Rosjan w zbrodni Katyńskiej.
„Żeglując” w internecie znalazłem wiele osób noszących nazwisko Barciszewski, które nie znalazły się na sporządzonych przez Andrzeja i moich zestawieniach. Choćby „facebook”, jest ich tam sporo. Są to osoby młode i nie podejmujące kontaktu. Nie dziwię się, ja w ich wieku myślałem podobnie, „nazwisko jak nazwisko”, faktycznie dopiero odejście mej mamy(Ojciec zmarł wcześnie), "źródła" wiedzy o rodzinie(jak wszystkie nasze Mamy), uzmysłowiło mi jak wiele chciałem wiedzieć i jak Jej odejście wszystko ucięło. Pozdrawiam

_________________
medicus curat, natura sanat.


Ostatnio edytowano 2021-07-24, 20:50 przez bartosz, łącznie edytowano 2 razy

Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Szkic losów Rodziny Barciszewskich
PostNapisane: 2017-02-25, 22:53 
z takich szczątkowych przekazów, B. byli w Górce Klasztornej (pierwsze Maryjne w Polsce) obrońcami tego miejsca. ponoć podczas wojen z krzyżakami zaginęły dokumenty świadczące o uczestnictwie B. w wyprawach krzyżowych.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Szkic losów Rodziny Barciszewskich
PostNapisane: 2019-06-28, 23:34 
Braciszewski - Mazowsze: Braciszewo, dziś Brajczewo, łomżyńskie, gmina Zambrów.

Słownik etymologiczno – motywacyjny staropolskich nazw osobowych. Odmiejscowe nazwy osobowe, Zofia Kaleta przy współudziale Elżbiety Supranowicz i Janiny Szymowej, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1997

Barciszewski - w grupie nazwisk pochodzących od podstawy bart- , por. imię Bartłomiej, barta ‘topór’, niemieckie Bart ‘broda’.

Źródło: K. Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Szkic losów Rodziny Barciszewskich
PostNapisane: 2020-01-20, 22:59 
Bartnikowski, Barcicki


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Szkic losów Rodziny Barciszewskich
PostNapisane: 2020-12-21, 21:28 
Pochłaniacz
Offline

Dołączył(a):2006-04-13, 14:36
Posty:288
Miłych Pogodnych Świąt
Bożego Narodzenia.
Zdrowia, Szczęścia
i Pomyślności w Nowym
2021 Roku
życzą Henia i Janusz


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Szkic losów Rodziny Barciszewskich
PostNapisane: 2021-07-24, 20:53 
Pożeracz niewiniątek
Offline

Dołączył(a):2006-04-13, 14:22
Posty:1156
In the 90s, with my letters, I signaled the relationship with the Barciszewski family. During these past years, to the best of my ability, I tried in various ways to reach the roots of this Family.
Well, the past 400 years of our history have not been conducive to the preservation of documents. There are many indications that the Barciszewskis may have Prussian (not Prusackie) origin. Among the Prussians there was a land - Barta (Barcja) -. During the "civilization" of the Prussians by the Teutonic Knights, they repeatedly stood against the Teutonic Knights. Ultimately, the situation forced the Prusai to migrate to the neighboring areas of the Duchy of Lithuania or the Duchy of Mazovia. The dukes of Mazovia especially eagerly welcomed the refugees, granted them land and privileges in exchange for defending Mazovia.
Experts on the subject point to the appearance of surnames referring to the name - Barcja (one of the Prussian lands) - "Bartowie" in the surnames: Bartoszewski, Barcikowski, etc., including the Barciszewskis. Unfortunately, I think there are probably no written sources.
Some confirmation of the hypothesis about B.'s Prussian origin are the locations of the places from which the church documents, describing the births, weddings and deaths of the Barciszewskis, are located on the borders of Poland. The message about the relationship of the Barciszewskis with Górka Klasztorna (the first Marian sanctuary in Poland) is interesting. Unfortunately, this is a message so far not supported by written sources. I found written information from the 17th century. These localities are "roughly" in the area of ​​the borders mentioned above. Prussian uprisings are the 13th century, so until the 18th century documents were formulated, the Barciszewskis were moving around the Polish-Lithuanian Commonwealth.
The aforementioned 18th century documents are church records from many towns in the Rajgród area.
The Prussians, participants of the uprisings, fleeing to the Republic of Poland, obtained the rights of the nobility and the coat of arms of "PRUS". It was also that the families of Mazovia accepted Prusai to the "family", thus granting nobility and the family coat of arms. During the November Uprising, Barciszewski: Michał - - non-commissioned officer - 8th line infantry regiment - Silver - 10 March 1831, was awarded the "Virtuti Militari". The rank of non-commissioned officer meant a "parochial" nobleman and may refer to the aforementioned settlement, etc. .... .
The nobility of the Barciszewskis was positively verified at the beginning of the 19th century in the Kingdom of Poland, in the case of Rozalia née Kozłowska, Barciszewska.

Whatever the speculation, the name -Barciszewski- already existed in the 17th century in the First Republic of Poland, and the Barciszewskis probably moved around the Republic of O.N. (of both nations), I found a document of Barciszewski's wedding from the 17th century in Krakow.
In my letters from the 1990s, I mentioned a possible common ancestor, Jakób Barciszewski. Eventually, I found Jacob's traces (in German documents - Jakob, hence I write "ó"). He was an organist in the Dębnicka parish near Gniezno. His signatures appear in the church documents of the Dębnik Parish. Jakób was the father of Eustachius and hence the grandfather of Leon Barciszewski (the president of Bydgoszcz, murdered in 1939 by the Germans).
In the death certificate of Eustachius, his daughter Anna (Leon's sister) gave the place of birth of Eustachius, the town of Sławno, Mr. Gniezno (a town close to Dębnica).
Ultimately, it is possible to formulate a statement about the common roots of the Barciszewskis, which results from the originality of the name and its "antiquity".
While browsing the sources, I found mentions of several Barciszewski priests.
The "line" of Wincenty of Gromadno about his parents was "deepened" in time (Górka Klasztorna in "background"). It is Józef and Józefa, there is a mention of their participation in the wedding of Wincenty.
Contact with the American Barciszewskis is extremely interesting. One of them, Daniel (* 1936 + 2012) was looking for his roots and we found each other. His great-grandfather Andrzej (* 1810) left for the USA around 1868 with his son Franciszek. On the basis of his instructions, I tried to establish some facts and I believe that Andrzej is related to the "Wincenty Line" (Gromadno), because Franciszek's wife (Anna Holec (25, widow) (07.1842 from Benderska) came from Gromadno. documents and find more.
From all signs it can be assumed that Stanisław Barciszewski ("Stanisław's line") may have been the older brother of Eustachius. There are documents showing a very close relationship between Stanisław and Eustachiusz, e.g. in the form of Stanisław's testimony at the wedding of Eustachius, both were the husbands of women from the same family - Hoffmann - or of blacksmithing by both.
From family accounts it is known that their children and descendants have close contacts. I have photos of it, for example my Father Stanisław s. Wincenty / v. Eustachiusz / p. Jakób with (a well-known pilot) Zygmunt s. Franciszek / v. Stanisław in 1920, in military uniforms, after the participation in the Polish-Soviet war. Currently, I am in nice contact with the descendants of Stanisław.
World War I "mixed up" the Barciszewski family. One of Stanisław's grandsons, Tadeuszs Franciszek / v. Stanisław, was the commander of a large

_________________
medicus curat, natura sanat.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Szkic losów Rodziny Barciszewskich
PostNapisane: 2021-07-24, 20:55 
Pożeracz niewiniątek
Offline

Dołączył(a):2006-04-13, 14:22
Posty:1156
commander of a large military unit. In 1930 he came to Poland and stayed. As his son (also) Tadeusz reported, the problem arose when the Germans appeared in 1939. As a (de facto) Soviet officer, he was in hiding, but the next threat was the "liberating red army." He was actually a deserter. Eventually, in the 1960s, they were "forgiven" and somehow life turned out.
Stalinist purges in the 1930s, Franciszek Barciszewski, born in Lublin, was shot in 1938, his roots were not established ...
"Wojciech Line", a complicated matter that most of the descendants have lived in Germany since the nineteenth century. I have established the details of Wojciech's wife. is Maria Pluta. Attempts (mine) to contact German citizens bearing the surname Barciszewski to no avail. However, the contacts with the descendants of Wojciech living in Poland are very nice, we met at our children's weddings, we keep in touch on a regular basis.
"Antoni's Line", it is difficult to find any documents about Antoni. He is known to be a teacher. There is information about Antoni's grandson, Kazimierz, holding positions of responsibility in the state administration. Some data on weddings. His descendants are alive and I am in good contact. Political perturbations just before the Polish changes, M. Barciszewski, a judge of the Supreme Court, murdered for political reasons, died in tragic circumstances.
World War II took many of the Barciszewskis. In my line of "Eustachius", brothers Leon and Sylvester met a tragic fate. The first was murdered by the Germans in Bydgoszcz out of revenge, the second was murdered by the Russians in the Katyn massacre.
While "sailing" on the Internet, I found many people with the surname Barciszewski, who were not included in Andrzej's and my lists. Even "facebook", there are a lot of them there. They are young people who do not make contact. I am not surprised, I thought the same at their age, "surname as surname", in fact, it was only when my mother left (my father died early), "sources" of knowledge about the family (all our mothers), made me realize how much I wanted to know and how her leaving cut everything off. best regards

_________________
medicus curat, natura sanat.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO