dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
  Drukuj | Powiadom znajomego

Krzyze w miejscach publicznych?
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-09-16, 12:27 
Adept
Offline

Dołączył(a):2010-09-16, 11:59
Posty:17
Co myślicie o krzyżach na ulicy, na placach, w szkołach, urzędach...?
Weźmy dla przykładu krzyż, jak to się mówi "Smoleński": Czy to nie jest właściwsze miejsce dla krzyża?
Wiem, że zwolennikom różnych rozwiązań trudno się na wzajem zrozumieć, ale porozmawiajmy...


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Krzyze w miejscach publicznych?
PostNapisane: 2010-09-18, 00:02 
Adept
Offline

Dołączył(a):2010-09-17, 15:01
Posty:19
Lokalizacja: KONIN
Co ja myślę o krzyżu ?

Krzyż nigdy nie był symbolem chrześcijaństwa znanego Jezusowi i apostołom !!!!!!

Biblia nigdy o nim nie wspomina, - Jezus został stracony nie według prawa Rzymskiego (Piłat umył ręce na znak że jako urzędnik Rzymski oddala sprawę), lecz według Prawa Mojżeszowego, które nakazywało stracić skazańca na zwykłej pionowej belce.
Kościół przejął znak krzyża od pogan którzy go czcili od tysiącleci.
W Polsce Słowianie także czcili krzyż przed pojawieniem się chrześcijaństwa.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC
Cytuj:
"Krzyż (etymologicznie z łac. crux) – znak, kształt lub przedmiot w postaci dwóch linii przecinających się, na ogół pod kątem prostym (†).

Jest jednym z najstarszych symboli ludzkości znanym w większości starożytnych religii. Niemal w każdym zakątku ziemi odkryto przedmioty związane z tym znakiem. Zazwyczaj wiązano go z jakąś formą kultu sił przyrody (ogień, słońce, życie).

Historia krzyża

W Babilonie i Asyrii od ok. XVII w. p.n.e. znak krzyża był symbolem boga-słońca. Łączy się go z mistycznym znakiem tau, pierwszą literą imienia chaldejskiego boga Tammuza, która miała pierwotnie kształt X, a później T z obniżoną poprzeczką. W Egipcie niezwykle popularny był krzyż anch ("crux ansata", T z pętlą u góry), który oznaczał życie. Krzyż był też symbolem greckiego Dionizosa, babilońskiego Bela, tyryjskiego boga Dumuzi (odpowiednik Tammuza) i nordyckiego Odyna (Wodana).
Rzymianie posługiwali się krzyżem od najdawniejszych czasów (...) Jednak największą popularność w Rzymie krzyż uzyskał w II i III wieku n.e., wraz z rozwojem kultu perskiego boga słońca Mitry. Wyznawcą boga-słońca był pogański cesarz Konstantyn Wielki (272-337), który uczynił krzyż (typu chiro w kształcie greckiej litery X z nałożoną literą P) swoim godłem i umieszczał go na monetach i sztandarach wojskowych. Konstantyn przyczynił się również do zalegalizowania chrześcijaństwa (313 r. edykt mediolański) i miał duży wpływ na rozwój tej religii (325 r. sobór nicejski), choć sam chrzest przyjął dopiero na łożu śmierci. (...)
Wprowadzenie krzyża greckiego do chrześcijaństwa przypisuje się mnichowi egipskiemu Pachomiuszowi (rok 322 n.e.).


Krzyż wywodzi się z starożytnego Babilonu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tammuz
Cytuj:
Tammuz (Dumuzi) - w mitologii mezopotamskiej bóg-pasterz, małżonek bogini Isztar (Inanny), skazany przez nią na pobyt w świecie podziemnym. Czczony też jako bóg wegetacji.

Dumuzi jako bóstwo przyrody, wegetacji i plonów czczono pierwotnie w Babilonie a następnie w innych krajach starożytnej Mezopotamii. Jego symbolem była mistyczna litera tau, która z czasem przekształciła się w krzyż.
Tammuz utożsamiany jest z egipskim Ozyrysem oraz grecko-rzymskimi Attisem, Adonisem, Bachusem i/lub persko(irańsko)-indyjsko-rzymskim Mitrą. Jego siostrą była Belet-seri, a za żonę przypisuje się mu boginię Isztar (Inannę).


Tak przy okazji, - pokażę skąd wziął się kult Matki Boskiej. Zwanej w "Królową Niebios" w Koronie z gwiazd.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Isztar
Cytuj:
Sumeryjskie imię bogini - "Inana" ("Inanna") - wywodzi się prawdopodobnie z domniemanego Nin-anna ("Pani Nieba") i występuje również w formie Innin. Znak dla zapisania imienia Inany (węgar z pierścieniem) znany jest już z najstarszych tekstów pisanych. (...)
Zwierzęciem Isztar był lew, a jej symbolem gwiazda lub tarcza z gwiazd. W pewnym okresie symbolem mogła być też rozeta.


Co zaś do krzyża, - gdy w pierwszych wiekach n.e. nawracano mieczem, i masowo zmuszano poddanych do przejęcia "nowej religii", to sprytnie zamieniono kult boga Mitry, w postać Jezusa Chrystusa. Na uwagę zwraca fakt że w tedy zaczęła się formować klasa kapłanów-kleryków, którzy zaczęli zabraniać by prosty lud czytał Pismo Święte - Biblię, by prawda o fałszu nie wyszła na jaw.

Jaką śmiercią umarł Jezus?


A ja się wpierw zapytam: A jakie to ma znaczenie JAK umarł Jezus ?
Biblia wskazuje na okup i to on odgrywa tu przewodnią rolę, a nie jakieś tam narzędzie egzekucji.
Według mnie na palu, ponieważ nawet gdyby Rzymianie stosowali wtedy krzyż, to i tak by go nie zastosowali, gdyż Jezus nie został skazany przez Piłata bo... ten wycofał się z procesu sądowego umywając publicznie ręce w misie z wodą – wskazując iż nie będzie winny krwi tego człowieka !

Więc kto skazał Jezusa na śmierć ? Sama biblia na to pytanie odpowiada:

Cytuj:
Tymczasem arcykapłani i starsi namówili tłumy, żeby prosiły o Barabasza, a domagały się śmierci Jezusa. (...) Rzekł do nich Piłat: «Cóż więc mam uczynić z Jezusem, którego nazywają Mesjaszem?» Zawołali wszyscy: «Na krzyż z Nim!» Namiestnik odpowiedział: «Cóż właściwie złego uczynił?» Lecz oni jeszcze głośniej krzyczeli: «Na krzyż z Nim!» Piłat widząc, że nic nie osiąga, a wzburzenie raczej wzrasta, wziął wodę i umył ręce wobec tłumu, mówiąc: «Nie jestem winny krwi tego Sprawiedliwego. To wasza rzecz». A cały lud zawołał: «Krew Jego na nas i na dzieci nasze»(E. Mateusza 27:20,22-25)

Cytuj:
Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: «Oto Człowiek». Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: «Ukrzyżuj! Ukrzyżuj!» Rzekł do nich Piłat: «Weźcie Go i sami ukrzyżujcie! Ja bowiem nie znajduję w Nim winy». Odpowiedzieli mu Żydzi: «My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym». (E. Jana 19:5-7)


Jezus został więc skazany przez faryzeuszy z Sanhedrynu, na podstawie Prawa Mojżeszowego, które brzmi:

Cytuj:
Jeśli ktoś popełni zbrodnię podlegającą karze śmierci, zostanie stracony i powiesisz go na drzewie - trup nie będzie wisiał na drzewie przez noc, lecz tegoż dnia musisz go pogrzebać. Bo wiszący jest przeklęty przez Boga. Nie zanieczyścisz swej ziemi, danej ci przez Pana, Boga twego, w posiadanie. ( Pwt. Pr. 21:22, 23)


A jak to się ma do śmierci Jezusa ?!

Cytuj:
Odpowiedział Piotr i Apostołowie :”Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa, którego straciliście, zawiesiwszy na drzewie. „ (DZ. Ap. 5:29,30)


No to jak to jest, - pierwszy „papierz” Apostoł Piotr - następca Jezusa – naoczny świadek Jego śmierci pisze że Jezus został stracony na drzewie a nie na krzyżu ??!
Kościół przekręcił Słowo Boże do własnych celów wstawiając słowo krzyż tam gdzie go nie powinno być.

Hebrajski odpowiednik wyrazu „drzewo” bywa też używany w odniesieniu do pala lub słupa
, na którym wieszano ciało (Rdz 40:19; Pwt. Pr. 21:22, 23; Joz 8:29; Estery 2:23). Nawiązując do Powtórzonego Prawa 21:23, apostoł Paweł posłużył się greckim określeniem ksýlon („drewno”) (Gal 3:13.

http://wiadomosci.onet.pl/1606087,240,1 ... skart.html
Cytuj:
Świętym dniem Mitry jako bóstwa solarnego była oczywiście niedziela - dzień słońca. Zwierzęciem mu poświęconym był byk, a dwa główne święta obchodzone były w terminach, doskonale znanych współczesnym chrześcijanom: w dzień urodzin bóstwa (przesilenie zimowe - ok. 25 grudnia), oraz w rocznicę jego śmierci i zmartwychwstania (dzień wiosennego zrównania dnia z nocą). Śmierć Mitry przez ukrzyżowanie poprzedza ostatnia jego uczta z uczniami. Bóg zmartwychwstaje w pierwszy dzień po święcie paschy, a do swoich uczniów zwraca się słowami: idźcie i nauczajcie narody.


WIĘC KRZYŻ NARODZIŁ SIĘ Z POGAŃSTWA I PIERWSI UCZNIOWIE NIE MIELI Z NIM NIC WSPÓLNEGO !
Jak by był krzyż taki ważny to dlaczego Jezus o nim nic nie wspominał ?!
Bo za Jezusa to był już pogański znak – a on jako żyd miał unikać fałszywych kultów i bałwochwalstwa !!!


Cytuj:
W przedmowie do History of Christianity (Dziejów chrystianizmu) Edwarda Gibbona czytamy: „Jeżeli się mówi, że poganizm uległ chrystianizmowi, to trzeba również przyznać, iż chrystianizm uległ skażeniu poganizmem. Czysty deizm pierwszych chrześcijan (...) Kościół Rzymski zamienił w niezrozumiałe dogmaty. Wiele doktryn pogańskich wymyślonych przez Egipcjan i wyidealizowanych przez Platona zachowano jako coś zasługującego na wiarę”.


przekład Biblii - Katolicka Biblia Tysiąclecia


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Krzyze w miejscach publicznych?
PostNapisane: 2010-09-20, 10:14 
Adept
Offline

Dołączył(a):2010-09-16, 11:59
Posty:17
Symbolem była ryba, to jest fakt dość powszechnie znany. Symbol ryby jest aktualnie w miarę popularny (lepki na samochodach). Tu jest bardzo zwięzłe wyjaśnienie znaczenia tego symbolu RYBA.
Ale wróćmy do krzyża :) Uważasz, że nie powinno się go w ogóle honorować, bo jest symbolem fałszywym? Sam piszesz, że to samo słowo może oznaczać drzewo, krzyż, słup... Myślę, że krzyż może być tym symbolem, interesuje mnie raczej wciskanie go wszędzie gdzie popadnie, podobnie jak reklam :P


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Krzyze w miejscach publicznych?
PostNapisane: 2010-09-20, 11:52 
Oczytany mnich
Offline

Dołączył(a):2010-07-29, 12:19
Posty:70
Właściwie to do tej pory krzyże mi nie przeszkadzał, ale odkąd zaistniała sprawa z krzyżem pod pałacem prezydenckim zaczęłam głęboko się nad tym zastanawiać. Uważam, że jest to zbytnie narzucanie wiary ludziom, którzy mogą dokonać własnych wyborów!


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Krzyze w miejscach publicznych?
PostNapisane: 2010-09-20, 13:47 
Szczypior
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2010-02-28, 09:05
Posty:95
Tak się złozyło, że historia Polski coraz bardziej łaczyła się z symbolami religijnymi. Z biegiem czasu wydzielił się tzw. kaolicyzm narodowy, a krzyż nie był już symbolem męki Jezusa Chrystusa - tylko męki narodu walczącego o niepodległość. Pojawiło sie nawet hasło na sztandarach Bóg, Honor i Ojczyzna. DLatego uwżam, że krzyż powinien istnieć w przestrzeni publicznej bo stał sie ważnym elementem tradycji czy tożsamości narodowej.
Oczywiście bez przesady, jak to starano sie zrobić z krzyżem przed Pałacem Prezydenckim, bo w tym przypadku krzyż stał się oręzem do walki politycznej.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Krzyze w miejscach publicznych?
PostNapisane: 2010-09-23, 11:59 
Adept
Offline

Dołączył(a):2010-09-16, 11:59
Posty:17
No właśnie - mieszanie krzyża do polityki jest bardzo nieładnym postępowaniem... Inna sprawa, że KK czasem też mocno przegina...


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Krzyze w miejscach publicznych?
PostNapisane: 2011-09-27, 16:26 
Pochłaniacz
Offline

Dołączył(a):2008-09-13, 14:53
Posty:243
leszeks napisał(a):
No właśnie - mieszanie krzyża do polityki jest bardzo nieładnym postępowaniem... Inna sprawa, że KK czasem też mocno przegina...


Jak to przegina
Bardzo przegina trzeba było napisać

_________________
123


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO