dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
  Drukuj | Powiadom znajomego

altruizm vs egoizm
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-02-07, 16:47 
Cytuj:
altruizm «kierowanie się w swym postępowaniu dobrem innych, gotowość do poświęceń»


egoista «człowiek przedkładający własny interes nad dobro innych»


Która postawa jest wam bliższa? Potępiacie lub wychwalacie którąś?
Czy można bezwzględnie powiedzieć, że któraś jest dobra bądź lepsza od 2giej? Bardziej lub mniej moralna?
Jakie są/mogą być konsekwencje przyjęcia którejś z tych postaw?


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-02-07, 17:28 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
Każda skrajność jest niezdrowa.
Na pewno bardziej moralną postawą jest altruizm, ale jeżeli zachowujemy zdrowy rozsądek. Pomaganie innym to coś pięknego, ale trzeba też widzieć swoje własne potrzeby.

Altruistką na pewno nie jestem, egoistką też mi się wydaje że nie.

Konsekwencje - z egoistą mało kto potrafi wytrzymać, więc prędzej czy później ludzie się od niego odwrócą... Altruista będzie podziwiany, na pewno będzie miał na koncie pełno dobrych uczynków, ale w końcu stwierdzi że nie ma z tego nic dla siebie, że całe swoje życie podporządkował innym...

Najlepiej wybrać złoty środek - pomagać ludziom, ale troszczyć się także o swoje interesy;)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-02-07, 17:45 
mi się wydaje, że będąc stu procentowym altruista nie można być szczęśliwym, przeceniając dobro innych nad swoje poprostu jest to nie realne. Nawet jeśli sprawianie przyjemności i pomaganie innym daje nam satysfakcję to wydaje mi się, że czasem trzeba wykazać się odrobiną egoizmu.
Myślę, że w tym wypadku najlepiej zstosować zasadę "złotego środka" a swoją postawę uzależnić od sytuacji.

Bliżej mi do altruisty, niedawno dostrzegłam, że ta postawa nie jest całkowicie dobra, że czasami trzeba się o coś upomnieć, postawić na swoim. Oczywiście w skrajny egoizm nigdy bym nie popadła bo "szczęście na bazie czyjejś porażki nie buduje" tak samo nie chciałabym kogoś świadomie ranić. Czasem wydaje mi się, że nazbyt analizuję różne sytuacje i przejmuję się innymi przez co niejednokrotnie mam wyrzuty sumienia (a później okazuje się, że niepotrzebnie bo ta osoba nawet tego nie odczuła tak jak ja).

Myślę, że zadna z tych postaw nie jest dobra ani lepsza od 2giej, to zależy z punktu widzenia. Oczywiście każdy będzie bardziej lubił altruistę i pewnie będzie sie on cieszył większą aprobatą ale czy taki człowiek może być do końca szczęśliwy? Podobnie jak egoista choć tu sytuacja jest odwrotna.
Wydaje mi się więc, że żadna postawa nie jest mniej lub bardziej moralna. Czy odbieranie sobie szczęścia jest moralne bardziej niż odbieranie szczęścia innym?

czyli poniekąd zgadzam sie z ema :)


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-02-07, 18:36 
Ranger
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-12-26, 23:04
Posty:2673
Lokalizacja: Rzeszów
Ja nie jestem chyba ani tym ani tym... zawsze mam wyrzuty sumienia jak zrobie coś złgo względem innych albo coś very dobrego dla siebie... :D

_________________
'gdy żar popołudnia stygnie powoli, a cienie wydłużają się na chodniku, w hawajskich koszulach obydwaj dostojni pyskaty skur*iel i wariat pihu' :>
SKAZANI NA SUKCEZZ ^^


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-06-04, 20:29 
Adept
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2007-06-04, 20:18
Posty:33
Lokalizacja: stąd!
Zdecydowanie mi bliżej do egoisty. Jestem hedonistką, a stąd juz do egoizmu dwa kroki. Jednak zdaża mi się pomagać innych, i cieszy mnie to, czerpie z tego przyjemnośc.

_________________
Mój temperament pisze testament.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-06-04, 21:06 
Wszechmogący/a
Offline

Dołączył(a):2007-06-03, 20:19
Posty:2159
Myślę,że i altruizm i egoizm są mi bliskie.Często myślę o innych a dopiero później o sobie ale zdarza się też i tak,że myślę tylko i wyłącznie o sobie(i to nawet czasem jest fajne:D)Trudno powiedzieć,która postawa jest lepsza.Myślę,że każda ma w sobie jakieś pozytywne strony,nawet egoizm jeśliby się dłużej zastanowić ;)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-09-13, 17:19 
Władca pierścieni
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2007-07-07, 00:36
Posty:930
Lokalizacja: nie pamiętam ;)
Niestety ale muszę przyznać że chyba jestem egoistką. Oczywiście myślę bardzo często o innych, ale są to bardzo specyficzne sytuacje.

Jestem w 65% egoistką a w 35% altruistką...

Czasami wydaje mi się że w dzisiejszych czasach altruistów już nie ma. Każdy myśli tylko o sobie....


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-09-13, 17:40 
Starszy wodolej
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-05-26, 19:17
Posty:4113
Lokalizacja: ze zdartej płyty:)
A ja zależy od sytuacji, ale chyba jednak bardziej altruizm, egoistką raczej na pewno nie jestem a przynajmniej tak mi się wydaje.

_________________
'Oh, Natty, Natty,
Natty 21,000 miles away from home, yeah!
Oh, Natty, natty,
And that's a long way
For Natty to be from home'
:-)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-11-06, 21:07 
Władca pierścieni
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2007-07-07, 00:36
Posty:930
Lokalizacja: nie pamiętam ;)
muszę powiedzieć że ostatnio się troszeczkę zmieniłam... Teraz to wygląda tak:
50%- egoizm
50%- altruizm

Jestem w pewnej części egoistką... ale nie dążę do swoich celów przez krzywdy innych... dla mnie (przynajmniej chwilowo) najważniejszą osobą jestem JA... jest jeszcze wiele spraw które popierają moją opinię... ale jednak zmieniam się... :lol:

_________________
Save the Planet, Kill Yourself!


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-11-19, 10:19 
Starszy wodolej
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-05-26, 19:17
Posty:4113
Lokalizacja: ze zdartej płyty:)
A ja się powoli zmieniam w egoistkę, kurcze sama to widzę i nie robię nic żeby to zmienić, ale cóż, ponoć egoistom żyje się lepiej :roll: <marne pocieszenie ale zawsze jakieś> :roll:

_________________
'Oh, Natty, Natty,
Natty 21,000 miles away from home, yeah!
Oh, Natty, natty,
And that's a long way
For Natty to be from home'
:-)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO