Domena Google.com została zarejestrowana 15 września 1997 roku. Larry Page i Sergey Brin - założyciele firmy - mieli wówczas 24 lata. Nazwa domeny Google.com wbrew pozorom nie odnosiła się do gogli, ale do słowa "googol". Jest to termin oznaczający liczbę 10100, który został spopularyzowany przez matematyka Edwarda Kasnera.
Dziś Google udostępnia wiele produktów, ale wszystko zaczęło się od wyszukiwarki, która indeksowała strony internetowe za pomocą wciąż ulepszanych algorytmów. Ta wyszukiwarka stała się z czasem internetowym "punktem startowym" dla wielu internautów. Tak jest zresztą i dziś. Google pozostaje najpopularniejszą wyszukiwarką we wszystkich krajach z wyjątkiem Chin, Japonii i Rosji. Dziennie notuje ponad 500 mln wizyt.
Przełomowymi momentami dla firmy było rozpoczęcie sprzedaży reklam związanych ze słowami kluczowymi (rok 2000) oraz wejście na giełdę NASDAQ, gdzie notowane są spółki związane z nowymi technologiami (rok 2004). Początkowo akcje Google można było nabyć za 85 USD. Dziś są warte ponad 500 USD.
Dziś trudno znaleźć usługę internetową, której Google nie chciałaby nam dostarczyć. Firma prowadzi m. in. blogowisko
Blogger, serwis z książkami
Google Book Search), mapami ziemi
Google Maps), księżyca i marsa
Google Moon i
Google Mars, materiałami edukacyjnymi
Google Scholar.
Google uruchomiła też swój serwis wideo, ale potem przejęła popularną witrynę YouTube. Udostępnia własne programy biurkowe --> np.
Google Desktop, ale ma też produkty działające w przeglądarce, które zaczęły konkurować z programami instalowanymi na komputerze np. pakiet biurowy
Google Docs & Spreadsheets. Hitem stał się
Gmail - usługa pocztowa od Google.
Google ma jednak również swoje problemy. Coraz częściej mówi się o tym, że za pośrednictwem YouTube firma przyczynia się do naruszania praw autorskich. Kontrowersje wzbudza również zakup Double Click. Niektórzy komentatorzy mówią, że Google idzie w stronę monopolu.
Mimo to Google z pewnością wiele wniosła do Sieci i warto przy okazji urodzin życzyć jej stu lat. Z powodzeniem możemy składać te tradycyjne, polskie życzenia, bo firma zatrudnia wielu polaków i ma w naszym kraju dwa swoje centra operacyjne. Życzymy jej ponadto niezawodnego działania serwerów, wielu świeżych pomysłów oraz powodzenia w wypełnianiu firmowego motta, które brzmi "Don't be Evil" (nie bądź szkodliwy).