Czym są udary mózgu? Udar, inaczej zawał mózgu, to zagrażający życiu, nagły stan, w którym przepływ krwi do mózgu zostaje zablokowany, powodując uszkodzenie lub śmierć komórek mózgowych. Nawet jeśli pacjent przeżyje, długotrwałe skutki udaru mózgu mogą prowadzić do znacznego osłabienia a nawet paraliżu. Do innych typowych objawów udaru zaliczamy: zmęczenie, ból, problemy z mową, wzrokiem, przełykaniem, nietrzymaniem stolca i moczu, jak również problemy ze zdrowiem poznawczym i psychicznym.
Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje udarów. Najczęściej występującym jest udar niedokrwienny, który pojawia się na wskutek zwężenia lub zamknięcia światła naczynia doprowadzającego krew do mózgu. Inny typ, znany jako udar krwotoczny (krwotok śródmózgowy), jest spowodowany krwawieniem w mózgu lub wokół niego. Trzeci rodzaj jest znany jako "przejściowy atak niedokrwienny" (TIA), co tłumaczymy jako czasowe zmniejszenie lub przerwanie przepływu krwi w częściach ośrodkowego układu nerwowego. Czasami jest nazywany „małym udarem", co brzmi nieco trywialnie, ponieważ w rzeczywistości TIA jest poważnym sygnałem ostrzegawczym, który powinien spowodować natychmiastową zmianę stylu życia i odżywiania!
Wszystkie trzy rodzaje udarów pozbawiają mózg niezbędnych składników odżywczych i tlenu. Badania wykazują, że pacjenci, u których udar nie jest leczony, tracą około 1,9 miliona neuronów na minutę. Z powodu braku odpowiedniego leczenia, w ciągu godziny w mózgu umiera tyle komórek nerwowych, ile w przeciągi 3,6 letniego normalnego procesu starzenia się.
|
|