Szkodliwy i zdrowy sposób przyrządzania potraw
warzywa są niezwykle ważnym składnikiem codziennej diety i stanowią podstawę piramidy żywieniowej człowieka.
Dzięki bogactwu witamin, soli mineralnych oraz błonnika:
są ważnym źródłem wielu składników odżywczych, wzmacniają odporność organizmu, pomagają zapobiegać wielu chorobom, między innymi nowotworom oraz
pomagają zmniejszać ryzyko udaru i innych chorób sercowo-naczyniowych; zmniejszają ryzyko cukrzycy typu II. Ważne jest jednak przy tym to, by były odpowiednio przyrządzane.
Pod jaką postacią będą dla Ciebie najkorzystniejsze? Surowe czy gotowane – co wybrać?
W lipcowym numerze Naturalnie Zdrowym Być odpowiemy na te bardzo ważne dla Twojego zdrowia pytania.
Dowiesz się, jak obróbka termiczna umożliwiła naszym przodkom znacznie rozszerzyć wachlarz produktów nadających się do jedzenia.
Niektóre produkty, toksyczne w stanie surowym, stają się jadalne dopiero po ugotowaniu.
Dlaczego?
Otóż przeżuwanie wymaga wówczas mniej wysiłku, żywność łatwiej strawić, a białka i cukry złożone lepiej się wchłaniają. Obróbka termiczna niszczy także chorobotwórcze bakterie, gdyż większość z nich nie jest w stanie przeżyć w temperaturze przekraczającej 70°C. 2 miliony lat temu wykorzystanie ognia do przygotowywania posiłków stanowiło dla człowieka istotne znaczenie dla przeżycia.
A dzisiaj?
Czy tak jest nadal?
Odpowiedź wcale nie jest oczywista...
Weźmy na przykład warzywa. Starannie umyte w dużej ilości wody, obrane, pokrojone i długo gotowane w wodzie… Jaka jest ich wartość odżywcza po takiej obróbce?
Czy prawdą jest, jak uważają niektórzy, że produkty poddane wysokiej temperaturze są „martwe”?
Najbardziej skrajni w swoich poglądach zwolennicy jedzenia surowych warzyw wybierają wyłącznie świeże produkty, inni nie akceptują warzywnych przetworów, soków czy musów. Nie spożywają jarzyn konserwowanych, gotowanych, smażonych, pieczonych, a nawet mrożonych, gdyż uważają, że poprzez stosowanie tych zabiegów tracą one swoje właściwości odżywcze.
Szczególnie witaminy są delikatne i rozpadają się pod wpływem wysokiej temperatury.
Z licowego numeru Naturalnie Zdrowym Być dowiesz się, które z nich obróbkę termiczną znoszą całkiem dobrze, a które są na nią bardzo wrażliwe. I czy obróbka w wysokiej temperaturze to jedyny powód utraty witamin?
|
|