dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
  Drukuj | Powiadom znajomego

Skąd wzięła się moda na olej kokosow
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2015-10-31, 12:12 
Pożeracz niewiniątek
Offline

Dołączył(a):2006-04-25, 08:35
Posty:1073
Lokalizacja: Muchobór Mały
Skąd wzięła się moda na olej kokosowy?



olej kokosowy długo był niedoceniany ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Obecnie bez trudu znajdziesz go w ofercie sklepów z żywnością ekologiczną, a nawet supermarketów.

Sprzedaż oleju kokosowego gwałtownie rośnie. Znajduje się on obecnie w wielu produktach spożywczych. Niektórzy twierdzą, że ma on same zalety i pomaga zarówno schudnąć, jak i spowolnić postępy choroby Alzheimera.

Składniki odżywcze oleju kokosowego

Olej z orzechów kokosa nie zawiera białka, węglowodanów, minerałów i prawie żadnych witamin. To czysty tłuszcz z odrobiną witaminy E.

Jedna łyżka stołowa tego oleju (13,6 g) to 117 kcal (dzienne zapotrzebowanie energetyczne dla kobiet to około 1800 kcal).

Olej kokosowy składa się niemal wyłącznie z nasyconych kwasów tłuszczowych. Jednak w odróżnieniu od tłuszczów zwierzęcych, równie bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, zawiera on także niezwykle dużo trójglicerydów o średniej długości łańcuchów kwasów tłuszczowych (MCT).

******************************
Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować.
******************************

Kiedy spożywasz MCT, trafiają one do wątroby i są metabolizowane w celu wytwarzania energii lub przetwarzane na ciała ketonowe, które mogą mieć leczniczy wpływ na mózg (w przypadku padaczki i choroby Alzheimera).

Organizm nie umie odkładać MCT jako rezerw tłuszczowych (na udach, pośladkach, brzuchu, ramionach czy klatce piersiowej).

Można schudnąć, zastępując masło i inne nasycone kwasy tłuszczowe olejem kokosowym. Podczas jednego z badań stwierdzono, że od 15 do 30 gramów MCT dziennie zwiększa zużycie energii o 5%, co odpowiada 120 kcal dziennie1.

Ponadto najnowsze zakrojone na szeroką skalę badania wykazały, że nie istnieje związek pomiędzy spożywaniem nasyconych kwasów tłuszczowych a ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu2.

Osoby jedzące olej kokosowy są zdrowe

Dla nas olej kokosowy jest produktem egzotycznym, ale należy pamiętać, że jest on podstawą diety plemion w wielu krajach tropikalnych.

Okazuje się, że w przypadku zachowania tradycyjnego stylu życia, ludność ta cieszy się bardzo dobrym zdrowiem.

Najlepszym przykładem są mieszkańcy Tokelau z południowego Pacyfiku. Spożywane przez nich kalorie to w 56% tłuszcze, z których aż 90% stanowi olej kokosowy, co czyni ich największymi konsumentami tego oleju na świecie.

Mimo to stężenie lipidów we krwi jest u nich umiarkowane i rzadko cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego3.

Naukowcy stwierdzili zresztą, że takie samo zjawisko (brak zawałów i udarów) występuje wśród innego plemienia jedzącego dużo oleju kokosowego: Kitava z Melanezji4.

Wybieraj olej kokosowy z pierwszego tłoczenia

Zachowaj jednak ostrożność, ponieważ działa to tylko w przypadku prawdziwego oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia. Jest on tłoczony na zimno z dojrzałych i świeżych orzechów kokosowych, bez podgrzewania ani stosowania substancji chemicznych.

Uznaje się go za nierafinowany. Łatwo go rozpoznać, ponieważ ma delikatny zapach kokosa, w przeciwieństwie do uwodornionego lub rafinowanego i perfumowanego oleju, który jest znacznie tańszy, ale też znacznie mniej zdrowy.

Potencjalne zalety oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia

Dieta bogata w MCT (stanowiących 65% składu oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia) zwiększa tolerancję glukozy i poprawia wrażliwość na insulinę, jak stwierdzono podczas badań na szczurach5.

W ramach przeprowadzonego w 2009 roku badania wykazano, że zastąpienie oleju sojowego taką samą ilością oleju kokosowego pozwala schudnąć (co prawda w niewielkim stopniu) kobietom z otyłością brzuszną6.

W czasopiśmie Journal of Alzheimer opublikowano niedawno wyniki badania in vitro, w ramach którego stwierdzono, że podawanie oleju kokosowego chroni neurony w korze mózgowej7.

Podczas badania przeprowadzonego w 2006 roku stwierdzono, że spożycie trójglicerydów o średnim łańcuchu cząsteczkowym prowadzi do natychmiastowej poprawy czynności mózgu u pacjentów cierpiących na umiarkowaną postać choroby Alzheimera8.

Olej kokosowy składa się w 50% z kwasu laurynowego, który jest w stanie zabijać szkodliwe drobnoustroje (będące źródłem chorób), takie jak bakterie, wirusy i grzyby9, na przykład gronkowca złocistego i Candida albicans.

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia nie wydziela toksycznych związków w wysokich temperaturach. Dlatego można go wybierać do gotowania.

Co więcej, w temperaturze pokojowej ma on postać stałą, co czyni go doskonałą alternatywą dla masła i oleju palmowego dodawanego do pieczenia ciast: nadaje tartom, ciastom i ciastkom bogatej, gładkiej konsystencji.

Dzięki właściwościom antybakteryjnym olej kokosowy jest doskonały dla skóry10, włosów11 i zębów. Zmniejsza uszkodzenia spowodowane działaniem promieni słonecznych, blokując około 20% promieniowania ultrafioletowego12, co czyni go swego rodzaju kremem przeciwsłonecznym do stosowania przy średniej ekspozycji na słońce.

Niektóre badania wykazały, że włączenie oleju kokosowego do diety wspomaga odchudzanie13.

Zatem, aby wykorzystać jego wszystkie właściwości zdrowotne, lepiej jest zastąpić nim inne, niezdrowe, tłuszcze.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis


1) Twenty-four-hour energy expenditure and urinary catecholamines of humans consuming low-to-moderate amounts of medium-chain triglycerides: a dose-response study in a human respiratory chamber; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8654328

2) Meta-analysis of prospective cohort studies evaluating the association of saturated fat with cardiovascular disease; http://ajcn.nutrition.org/content/early/2010/01/13/ajcn.2009.27725.abstract

3) Cholesterol, coconuts, and diet on Polynesian atolls: a natural experiment: the Pukapuka and Tokelau island studies; http://ajcn.nutrition.org/content/34/8/1552.short

4) Apparent absence of stroke and ischaemic heart disease in a traditional Melanesian island: a clinical study in Kitava; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8450295

5) Medium-chain fatty acids: Functional lipids for the prevention and treatment ofthe metabolic syndrome, Koji Nagao, Teruyoshi Yanagita. Laboratory of Nutrition Biochemistry, Department of Applied Biochemistry and Food Science, Saga University, Honjo-1, Saga 840-8502, Japan, accessed 12 September 2014; http://www.meltorganic.com/wp-content/uploads/2011/06/Medium-chain-fatty-acids-Functional-lipids-for-the-prevention-and-treatment-of-the-metabolic-syndrome.pdf

6) Effects of dietary coconut oil on the biochemical and anthropometric profiles of women presenting abdominal obesity; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19437058

7) Nafar F, Mearow KM, „Coconut oil attenuates the effects of amyloid-β on cortical neurons in vitro”, J Alzheimers Dis. 2014;39(2):233-7. doi: 10.3233/JAD-131436.

8) Effects of beta-hydroxybutyrate on cognition in memory-impaired adults; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15123336

9) Fatty Acids and Derivatives as Antimicrobial Agents; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC444260/

10) A randomized double-blind controlled trial comparing extra virgin coconut oil with mineral oil as a moisturizer for mild to moderate xerosis; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15724344

11) Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12715094

12) Potential of herbs in skin protection from ultraviolet radiation; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22279374

13) An Open-Label Pilot Study to Assess the Efficacy and Safety of Virgin Coconut Oil in Reducing Visceral Adiposity; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3226242/

_________________
wolność to świadomość ograniczeń


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO