dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
  Drukuj | Powiadom znajomego

7 cudów świata
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-07-08, 19:36 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
Dawniej lista siedmiu cudów świata obejmowała twory takie jak:
1.Piramida Cheopsa
2.Wiszące ogrody Semiramidy
3.Świątynia Artemidy w Efezie
4.Posąg Zeusa w Olimpii
5.Mauzoleum w Halikarnasie
6.Kolos Rodyjski
7.Latarnia morska w Faros

Na nowej liście znalazły się:
1. Wielki Mur Chiński, budowany od VI w. p.n.e., miał 6,5 tysiąca kilometrów długości, zachowało się do dziś około 2,5 tysiąca kilometrów;

2. Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii, wzniesiona na górze Corcovado na wysokości ponad 700 m.n.p.m., górująca nad zatoką o tej samej nazwie i nad wielomilionową metropolią miejską, drugą pod względem wielkości w Brazylii. 38-metrowa postać Chrystusa Zbawiciela wykonana została w 1931 roku przez francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia, Paula Landowskiego.

3. Starożytny amfiteatr - Koloseum - powstał w latach 70-82 w Rzymie, z inicjatywy cesarzy z dynastii Flawiuszów. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów. Według tradycji, było to także miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Od XVIII wieku w Wielki Piątek odbywa się tutaj droga krzyżowa pod przewodnictwem papieża.

4. Inkaska twierdza Machu Picchu ( w języku keczua - "stary szczyt") w Peru, wzniesiona w XV wieku na wysokości 2090-2400 metrów n.p.m. w Peru.

5. Starożytny kompleks miejski i świątynny Petra w Jordanii, na skraju Pustyni Arabskiej, obejmujący świątynie, grobowce i domy wykute w stromych, skalnych zboczach, stolica państwa Nabatejczyków.

6. Tadż Mahal (dosł. korona wśród pałaców) w Agrze - mauzoleum uznane za klejnot muzułmańskiej sztuki w Indiach, symbol "miłości i namiętności". Wzniósł je w połowie XVII w. Szahdżahan (Król Świata) z dynastii Wielkich Mogołów dla upamiętnienia Mumtaz Mahal - Wybranki Haremu, drugiej, ukochanej żony. Marmurowe powierzchnie mauzoleum zdobią cenne kamienie, m.in. jadeit i kryształ górski z Chin, turkusy z Tybetu, lapis-lazuli i szafiry z Cejlonu, a nawet diamenty.

7. Piramida Chichen Itza na półwyspie Jukatan w Meksyku, zbudowana przez Majów w czasach prekolumbijskich, około 450 roku, wraz z otaczającym ją miastem.

Według nieoficjalnych danych w wyniku stumilionowego głosowania na dalszych miejscach znalazły się m.in. Akropol w Atenach, wieża Eiffla wybudowana z okazji Wystawy Światowej 1889 roku w Paryżu dla uczczenia setnej rocznicy Rewolucji Francuskiej, kamienne posągi na chilijskiej Wyspie Wielkanocnej (Rapa Nui), kompleks świątynny Angkor w Kambodży, zamek - ogród Alhambra w Grenadzie (Hiszpania), bazylika Hagia Sophia w Stambule, moskiewski Kreml, zamek w Neuschwanstein (Niemcy), nowojorska Statua Wolności, opera w Sidney i miasto Timbuktu w środkowym Mali.

Co myślicie o nowej liście? Gdybyście mogli decydować co by się na niej znalazło?


Mi zdecydowanie podoba się to, że na liście znalazło się Tadż Mahal, ale raczej na miejsce Piramidy Chichen Itza dałabym posągi z wyspy Wielkanocnej, na razie inne zmiany nie przychodzą mi do głowy ;)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-07-08, 19:38 
Ranger
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-12-26, 23:04
Posty:2673
Lokalizacja: Rzeszów
Czytałam to na onecie dzisiaj :D W sumie ja liczyłam na jakieś zstąpienie z nieba, a tu... :D

_________________
'gdy żar popołudnia stygnie powoli, a cienie wydłużają się na chodniku, w hawajskich koszulach obydwaj dostojni pyskaty skur*iel i wariat pihu' :>
SKAZANI NA SUKCEZZ ^^


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-07-08, 19:46 
Starszy wodolej
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-05-26, 19:17
Posty:4113
Lokalizacja: ze zdartej płyty:)
Jasna Góra powinna sie tam znaleźć, w końcu takie cuda że hoho, szczególnie po pielgrzymkach pisowskich :diabel:

Podoba mi się pomysł odnowienia tych 'cudów', szczególnie Mur Chiński i Statua Chrystusa w Rio ;)
Dodałabym do tej listy kościół Jezusa Chrystusa w Barcelonie (nie wiem czy tak się nazywa :-? ) jest śliczny, nie wiem czy ktoś widział, jest w centrum Barcelony i jako jedyny na świecie posiada rzeźbe nagiego Jezusa + są w niego powtapiane różne naczynia (chociaż ja go widziałam podczas remontu to już robił bardzo dobre wrażenie), jednym słowem perełka dla osób lubiących ciekawe obiekty ;)

_________________
'Oh, Natty, Natty,
Natty 21,000 miles away from home, yeah!
Oh, Natty, natty,
And that's a long way
For Natty to be from home'
:-)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-07-08, 19:53 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
Natty a możesz wrzucić jakieś zdjęcie?


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-07-08, 20:07 
Starszy wodolej
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-05-26, 19:17
Posty:4113
Lokalizacja: ze zdartej płyty:)
no jasne, już się poprawiam, kościół nazywa się Sagrada Familia czyli bodajże święta rodzina ;) Na żywo naprawdę zapiera dech ;)


Załączniki:
sagrada 3.jpg [2.9 KiB]
Pobrane 3504 razy
sagrada2.jpg [4.8 KiB]
Pobrane 3504 razy

_________________
'Oh, Natty, Natty,
Natty 21,000 miles away from home, yeah!
Oh, Natty, natty,
And that's a long way
For Natty to be from home'
:-)
Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-07-08, 20:19 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
Muszę się kiedyś tam wybrać ;P
Znalazłam go w wikipedii ale nie byłam pewno czy to o ten Ci chodzi ;)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2007-07-08, 20:35 
Starszy wodolej
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-05-26, 19:17
Posty:4113
Lokalizacja: ze zdartej płyty:)
to od razu zwidź stadion FC Barcelony, też robi wrażenie :)

Aaa tylko musze ostrzec, w autobusach za granicą nie można nic jeść ani pić, ochrzanił mnie taki gruby Hiszpan kiedyś jak jadłam krakersy :-x

_________________
'Oh, Natty, Natty,
Natty 21,000 miles away from home, yeah!
Oh, Natty, natty,
And that's a long way
For Natty to be from home'
:-)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-23, 18:23 
Wszystko ładne piękne , jednak Ja dodałbym do listy 7gwiazdkowy hotel w Dubajiu !
Ten hotel naprawdę robi wrażenie i nie wiem dlaczego go nie ma na liście ! :-?


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-23, 19:02 
Świadomy Roman
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-07-20, 17:19
Posty:4721
MaGo nie słyszałam wcześniej o nim ;) ale musze przyznać, jest na co popatrzeć ;)

Obrazek

Chociaż te złote wykończenie trochę kiczowate :P
Obrazek


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

PostNapisane: 2008-02-23, 19:41 
Starszy wodolej
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2006-05-26, 19:17
Posty:4113
Lokalizacja: ze zdartej płyty:)
to jest jedyny hotel na świecie który ma 7 gwiazdek, prawda?

_________________
'Oh, Natty, Natty,
Natty 21,000 miles away from home, yeah!
Oh, Natty, natty,
And that's a long way
For Natty to be from home'
:-)


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO