Uważaj, nie pomyl tych olejków!
Złożony skład biochemiczny olejku eterycznego z tej rośliny sprawia, że uznawany jest on za uniwersalne lekarstwo o bardzo szerokim spektrum działania leczniczego.
W skład olejku wchodzą głównie estry o właściwościach przeciwzapalnych, w tym octan linalilu nadający olejkowi charakterystyczny aromat.
Zapachy wydzielane przez te związki wywołują silne działanie uspokajające. Olejek ten ma także działanie wzmacniające siły obronne organizmu. Ponadto silnie wpływa na aktywność psychiczną, a także posiada substancje antyalergiczne, których zapach uspokaja i zmniejsza nerwowość.
Te wszystkie właściwości stanowią uniwersalne lekarstwo na wiele dolegliwości, a rośliną tą jest... lawenda, dzięki której już 1910 roku zrodziła się aromaterapia.
Olejek z lawendy to także doskonały środek na pozbycie się negatywnych myśli i przywiązań związanych z przeszłością.
Z numeru kwietniowego miesięcznika Rośliny i Zdrowie dowiesz się, jak w prosty sposób za pomocą olejku z lawendy oraz pewnego punktu na ciele, pozbędziesz się myśli „zatruwających” Ci życie.
Dowiesz się ponadto bardzo istotnej rzeczy, jaką jest wybór odpowiedniego rodzaju olejku. Lawenda bowiem posiada wiele gatunków. Ze wszystkich można wytworzyć olejki eteryczne, jednak ich właściwości lecznicze nie są takie same.
Niektóre olejki stosuje się na:
stłuczenia, skręcenia, skaleczenia, oparzenia, stres, bezsenność, tachykardię czy nadciśnienie… Inne natomiast posiadają związki chemiczne o działaniu przeciwinfekcyjnym i wykrztuśnym, co sprawia, że stosuje się je na infekcje dróg oddechowych. Mają również działanie gojące i antyseptyczne, które bardzo przydaje się na rany, zwłaszcza na miejsca po ukąszeniu przez owady, pająki, osy i meduzy.
Są również przydatne na dolegliwości wątroby i pęcherzyka żółciowego. Olejek ten jest także ważnym remedium na wszelkiego rodzaju trucizny, zarówno w rozumieniu fizjologicznym, jak i symbolicznym: trucizny z zewnątrz, ale też te z umysłu, np. strach przed brakiem, zemsta, frustracja, wątpliwości…
Inny znów rodzaj olejku z lawendy posiada właściwości mające silne działanie przeciwskurczowe i odprężające. Możesz je wymieszać z olejem roślinnym i zrobić relaksujący masaż lub skorzystać z dyfuzora i regularnie rozpylać w domu, tworząc nastrój odprężenia. (Przepis oczywiście znajdziesz w artykule).
I uwaga! W artykule znajdziesz również informacje dotyczące środków ostrożności, które powinieneś zachować, stosując różne gatunki lawendy.
_________________ medicus curat, natura sanat.
|