dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
  Drukuj | Powiadom znajomego

Re: Fluorochinolony – FDA ostrzega
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2023-05-16, 21:05 
Ponieważ zbliża się przeziębienie/grypa/infekcja zatok/sezon Rona, pamiętaj, że antybiotyki fluorochinolonowe NIGDY nie powinny być stosowane jako pierwsza linia obrony. Są to niezwykle niebezpieczne antybiotyki, które mogą zniszczyć twoje zdrowie i zmienić twoje życie. Uważaj na wszystkie nazwy rodzajowe i marki wymienione poniżej:
Pierwsza generacja
Flumechina Flubaktyna, Kwas nalidyksowy NegGam, Wintomylon
Kwas oksolinowy Uroksyna, Kwas piromidowy Panacid, Kwas pipemidowy Dolcol
Eradacyl rozoksacyny
Drugie pokolenie
cyprofloksacyna, Cipro, Cipro XR, Ciprobay, Ciproksyna, Enoxacin Enroxil, Penetrex, Lomefloksacyna Maxaquin, Nadifloksacyna Acuatim, Nadoxin, Nadixa
Norfloxacin Lexinor, Noroxin, Quinabic, Janacin, Ofloksacyna Floksyna
Oxaldin, Tarivid, Pefloksacyna Peflacyna, Rufloksacyna Urofloks
Trzecia generacja
Balofloksacyna Baloksyna, Gatifloxacin Tequin, Zymar, Grepafloksacyna Raxar
Lewofloksacyna Cravit, Levaquin, Moksyfloksacyna Avelox, Vigamox
Pazufloksacyna Pasil, Pazucross, Sparfloksacyna Zagam, Temafloksacyna Omniflox, Tosufloksacyna Ozex, Tosacin
Czwarta generacja
Besifloksacyna Besivance ,Klinafloksacyna , Gemifloksacyna Faktywa
Sitafloksacyna Gracevit, Trovafloksacyna Trovan, Prulifloksacyna Quisnon
Quinsair - wziewna lewofloksacyna
Baxdel • Iquix, Quixin (lewofloksacyna), • Ocuflox (ofloksacyna)
• Vigamox (moksyfloksacyna), • Zymar (gatifloksacyna)
• Moxeza (moksyfloksacyna), Krople do uszu z fluorochinolonami
• Cetraxal, Ciprodex, Otiprio (cyprofloksacyna), • Floksyna (ofloksacyna)
• Xtoro (finafloksacyna).
Fluorochinolony weterynaryjne
• Advocin, Advocid (danofloksacyna), • Baytril (enrofloksacyna)
• Dicural, Vetequinon (difloksacyna), • Floxasol, Saraflox, Sarafin sarafloksacyna)
• Ibaflin (ibafloksacyna), • Marbocy, Zeniquin (marbofloksacyna)
• Orbax, Victas (orbifloksacyna), * Veraflox (pradoflo
PROSZĘ WSZYSTKICH O UDOSTĘPNIANIE TEGO POSTU!


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Fluorochinolony – FDA ostrzega
PostNapisane: 2023-05-18, 15:56 
Doskonały artykuł na temat wpływu cyprofloksacyny (antybiotyk fluorochinolonowy) na
mitochondrialne DNA został niedawno opublikowany w czasopiśmie Nucleic Acids
Research. Artykuł Cyprofloksacyna upośledza inicjację replikacji mitochondrialnego DNA poprzez
hamowanie topoizomerazy 2 przez Anu Hangasa, Koita Aasumeta, Ninę J Kekäläinena, Mikę
Paloheinę, Jaakko L Pohjoismäki, Joachima M Gerholda i Steffi Goffart, daje wgląd w wiele szkód że
ciprofloksacyna działa na mitochondria i polecam ją przeczytać (powiązana tytułem
artykułu).


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Fluorochinolony – FDA ostrzega
PostNapisane: 2023-05-18, 16:19 
Pozwól sobie podać każdy antybiotyk, jeśli jest to niezbędne, ale nie żaden z fluorochinolonów...Dlaczego?
Sprawność detoksykacji zależy w dużej mierze od stanu narządów biorących w niej udział, a w szczególności od pracy wątroby. Ale czy byłeś świadomy, że istnieją antybiotyki, które mogą kumulować się w organizmie latami i powodować dotkliwe skutki uboczne nawet po upływie...dekady? To teraz czytaj uważnie. Badania i obserwacje kliniczne wskazują na wysoką i nieodwracalną toksyczność antybiotyków z grupy Fluorochinolonów w przypadku podania dawki skumulowanej w postaci kilku serii terapeutycznych w nie za długim okresie czasu (np 1-2 lata) lub jednej przedłużonej serii lub serii o podwyższonej dawce.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Fluorochinolony – FDA ostrzega
PostNapisane: 2023-05-18, 16:22 
Antybiotyki te hamują dysmutazę nadtlenkową (SOD) we krwi.
Więc prawdopodobnie również SOD mitochondrialną, która jest jednym z najważniejszych enzymów mitochondrialnych, którego mutacja jest letalna w okresie wczesnozarodkowym.
Enzym: Dysmutaza nadtlenkowa mitochondrialna (SODm) usuwa rodniki O2- powstające przez wyciek elektronów (e- + O2 -> O2-) z łańcucha cytochromów z szybkością ok. 0.1 Ampera w przeliczeniu na całego człowieka w warunkach spoczynkowych, fizjologicznych. Enzym ten jest więc główną, pierwszą barierą antyoksydacyjną. Przy uszkodzeniu cytochromów lub niedoborze Ubichinolu (Q10) wyciek ten się nasila do 5-10 Amperów.
W przypadku fluorochinolonów – mają one podobną budowę do chinonów tworzących m.in. koenzym Q10 – główny przenośnik elektronów w łańcuchu cytochromów. Tak więc FQ uszkadzają zarówno misterną strukturę cytochromów, przez co nasilają wyciek elektronów, jak i wyłączają dysmutazę nadtlenkową SODm, która jest pierwszą barierą usuwającą rodniki O2-.
Skutek: Masywny stres oksydacyjny w mitochondriach. Masywne, powoli postępujące uszkodzenie DNA mitochondrialnego, które to DNA jest stale rozwinięte, a więc bardzo podatne na uszkodzenia wolnorodnikowe. Komórka próbuje się bronić usuwając uszkodzone mitochondria, jednak nowo powstające (przez podział) mitochondria mają również zaburzoną (nieco mniej) strukturę cytochromów, więc dalej generują stres oksydacyjny i się szybciej starzeją.
Tak więc mamy bombę z opóźnionym zapłonem rozwalającą DNA mitochondrialne.
Stopniowo postępuje coraz szybsza degradacja mitochondriów, bo zaburzona jest struktura nowo tworzonych cytochromów na bazie uszkodzonego DNA mitochondrialnego.
Na powyższe zjawisko nie ma lekarstwa, można jedynie podawać wysokie dawki antyoksydantów, by spowalniać proces dalszej destrukcji oraz pobudzać rozmnażanie się mitochondriów, by te mniej uszkodzone się rozmnażały, a te bardziej uszkodzone były usuwane. Najgorzej jest w układzie nerwowym i mięsniowo-ścięgnistym, gdyż komórki w tych układach się nie wymianiają na nowe (dane są raz na całe życie). Nie można więc usunąć całych uszkodzonych komórek i zastąpić je mniej uszkodzonymi.
Gdy dawka skumulowana fluorochinolonów w przeciągu kilku lat przekroczy wartość progową, indywidualną dla różnych osób, pojawiają się trudno odwracalne uszkodzenia wielonarządowe ze szczególnym wskazaniem na uszkodzenia ścięgien (np. pękanie ścięgien Achillesa) i neuropatie.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Fluorochinolony – FDA ostrzega
PostNapisane: 2023-05-18, 16:24 
Objawy zatrucia / uszkodzenia
U nielicznych pacjentów rozwija się Ostry Zespół Pofluorochinolonowy. Mają oni bardzo nasilone objawy zmęczenia, trudności koncentracji. Nie są w stanie wykonywać większości codziennych czynności. Czują się jak stulatkowie. Stopniowo dołączają się objawy uszkodzenia ścięgien (pękające Achillesy, których nie da się zszyć) i nerwów. Cera staje się szara. Rany na skórze powstają łatwo, goją się trudno. Charakterystyczne są wzdłużne pęknięcia na paznokciach. Wiele objawów wynika z ogólnej patologii w zakresie syntezy kolagenu (ścięgna, skóra, paznokcie).
Objawy mogą nasilać się po określonych pokarmach, w szczególności zawierających mikro-ilości innych toksyn dokładających stresu oksydacyjnego (antybiotyki w mięsie, pestycydy itp.).
Uszkodzenia mogą dotyczyć jednak również w większym lub mniejszym stopniu wszystkich narządów: np. wątroby, nerek, tarczycy, jelit. Pojawiają się różnorodne zaburzenia ich funkcji i regulacji. Pojawiają się problemy z metabolizmem witaminy D, B12.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Fluorochinolony – FDA ostrzega
PostNapisane: 2023-05-18, 16:29 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26438672
CASE REPORT
Fluoroquinolone-induced serious, persistent, multisymptom adverse effects.
OPIS PRZYPADKU
Fluorochinolon indukowany poważny, uporczywy, multisymptom niepożądane skutki.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Fluorochinolony – FDA ostrzega
PostNapisane: 2023-05-18, 16:36 
Aktualności
12.05.2023
Komitet ds. bezpieczeństwa EMA, PRAC
, przypomina pracownikom służby zdrowia, że stosowanie antybiotyków fluorochinolonowych podawanych doustnie, w zastrzykach lubwziewnie jest ograniczone ze względu na ryzyko trwałych i potencjalnie nieodwracalnychdziałań niepożądanych powodujących niepełnosprawność.
Ograniczenia te zostały wprowadzone w 2019 r. po
ogólnounijnym przeglądzie
tych bardzorzadkich, ale poważnych skutków ubocznych.
Badanie finansowane przez EMA
1
wykazało, że chociaż stosowanie antybiotyków fluorochinolonowych zmniejszyło się, leki te mogą być nadalprzepisywane poza zalecanymi zastosowaniami.
Ograniczenia w stosowaniu antybiotyków fluorochinolonowych oznaczają, że
nie
należy ich stosować:
w leczeniu zakażeń, które mogą ustąpić bez leczenia lub nie są ciężkie (takie jakzakażenia gardła);
do leczenia infekcji niebakteryjnych, np. niebakteryjnego (przewlekłego) zapaleniagruczołu krokowego;
w zapobieganiu biegunce podróżnych lub nawracającym infekcjom dolnych drógmoczowych (zakażenia moczu, które nie wykraczają poza pęcherz moczowy);
w leczeniu łagodnych lub umiarkowanych zakażeń bakteryjnych, chyba że nie możnazastosować innych leków przeciwbakteryjnych powszechnie zalecanych w leczeniu tychzakażeń.
Co ważne, należy unikać fluorochinolonów u pacjentów, u których wcześniej wystąpiłypoważne działania niepożądane antybiotyku z grupy fluorochinolonów lub chinolonów.
Należyje stosować ze szczególną ostrożnością u osób w podeszłym wieku, pacjentów z chorobaminerek oraz po przeszczepieniu narządu, ponieważ u tych pacjentów istnieje większe ryzyko
uszkodzenia ścięgien.
Ponieważ stosowanie kortykosteroidu z fluorochinolonem równieżzwiększa to ryzyko, należy unikać łącznego stosowania tych leków.
Badanie
1
, w którym oceniono dane z placówek podstawowej opieki zdrowotnej w sześciukrajach europejskich (Belgia, Francja, Niemcy, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania) w latach2016-2021, sugeruje, że środki podjęte w celu ograniczenia stosowania tych leków, jak wynikogólnounijnego przeglądu miał niewielki wpływ.
Bezpośredni komunikat do pracownika służby zdrowia (DHPC) zostanie teraz wysłany dopracowników służby zdrowia w UE.
DHPC podkreśli potrzebę ograniczenia stosowania tychleków do leczenia ostatniego rzutu u pacjentów, którzy nie mają alternatywnych opcjiterapeutycznych i tylko po starannej ocenie korzyści i ryzyka dla poszczególnych pacjentów.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Fluorochinolony – FDA ostrzega
PostNapisane: 2023-05-18, 16:39 
Informacje dla pacjentów
Antybiotyki fluorochinolonowe mogą powodować poważne działania niepożądane dotycząceukładu nerwowego, ścięgien, mięśni i stawów.
Lekarz powinien przepisać te leki tylko wtedy,gdy nie ma innych odpowiednich opcji.
Te bardzo rzadkie, ale poważne działania niepożądane obejmują stan zapalny lubzerwanie ścięgien, ból lub osłabienie mięśni, ból lub obrzęk stawów, trudności wchodzeniu, uczucie mrowienia, piekący ból, zmęczenie, depresję, problemy z pamięcią,snem, wzrokiem i słuchem oraz zmieniony smak i zapach.
Obrzęk i uraz ścięgna może wystąpić w ciągu 2 dni od rozpoczęcia leczeniafluorochinolonem, ale może wystąpić nawet kilka miesięcy po zakończeniu leczenia.
Jeśli pacjent ma ponad 60 lat, miał w przeszłości problemy z nerkami lub miałprzeszczep narządu, lub jeśli pacjent przyjmuje kortykosteroidy (leki takie jakprednizolon lub hydrokortyzon), istnieje większe ryzyko uszkodzenia ścięgien wprzypadku stosowania fluorochinolonów .
Jeśli wystąpią następujące działania niepożądane, należy przerwać leczenie i natychmiastskontaktować się z lekarzem:
ból ścięgna lub obrzęk, szczególnie w kostce lub łydce.
Jeśli tak się stanie,odpocznij w bolesnym miejscu;
ból, drętwienie, mrowienie, obrzęk lub osłabienie mięśni w różnych częściach ciała,często rozpoczynające się od dłoni lub stóp, które z czasem się pogarszają;
silne zmęczenie, depresja, słaba pamięć lub poważne problemy ze snem;
zmiany w widzeniu, słyszeniu, smaku i zapachu;
obrzęk ramion, ramion lub nóg lub bóle stawów.
Ty i twój lekarz zdecydujecie, czy możesz kontynuować leczenie, czy też potrzebujesz innegorodzaju antybiotyku
Nie należy przyjmować leku zawierającego fluorochinolony, jeśli kiedykolwiek wystąpiłypoważne działania niepożądane leku zawierającego fluorochinolony lub chinolony.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące swoich leków, porozmawiaj zeswoim lekarzem lub farmaceutą.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Fluorochinolony – FDA ostrzega
PostNapisane: 2023-05-18, 16:42 
Informacje dla pracowników służby zdrowia
Wyniki badania zleconego przez EMA (EUPAS37856 
) sugerują, że fluorochinolony są nadal przepisywane poza zalecanymi zastosowaniami.
EMA zauważa również, że badanie podlegało ograniczeniom i dlatego należy zachowaćostrożność przy interpretacji uzyskanych w nim danych.
Przypomina się pracownikom służby zdrowia o wynikach
ogólnounijnego przeglądu
wziewnych i ogólnoustrojowych antybiotyków chinolonowych i fluorochinolonowych,przeprowadzonego w 2018 r. przez EMA.
Ta ocena doprowadziła do znacznych ograniczeńw stosowaniu tych leków ze względu na ryzyko rzadkich, ale długotrwałych (do miesięcylub lat), poważnych, powodujących niepełnosprawność i potencjalnie nieodwracalnychdziałań niepożądanych, wpływających na różne, czasem na wiele układów organizmu(mięśniowo-szkieletowy, nerwowy psychiatryczne i zmysły).
Te działania niepożądane można ograniczyć, ograniczając stosowanie fluorochinolonówdo leczenia ostatniego rzutu u pacjentów, którzy nie mają alternatywnych opcjiterapeutycznych i tylko po starannej ocenie korzyści i ryzyka dla poszczególnychpacjentów.
Należy zachować szczególną ostrożność przepisując fluorochinolony pacjentom wpodeszłym wieku, pacjentom z zaburzeniami czynności nerek, pacjentom poprzeszczepach narządów miąższowych lub przyjmującym kortykosteroidy działająceogólnoustrojowo, ponieważ ryzyko niektórych działań niepożądanych (np. zapalenieścięgien, zerwanie ścięgna) jest u tych pacjentów większe.
Należy unikać jednoczesnegoleczenia fluorochinolonem i kortykosteroidem.
Pacjentów należy poinformować o ryzyku związanym ze stosowaniem fluorochinolonówprzed rozpoczęciem leczenia, w tym o potencjalnie długotrwałym i poważnymcharakterze tych działań niepożądanych, oraz zalecić przerwanie leczenia iskonsultowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia pierwszych oznak lub objawówtych działań niepożądanych.
Leczenie fluorochinolonami należy przerwać i rozważyć alternatywne leczenie wprzypadku wystąpienia pierwszych objawów bólu lub stanu zapalnego ścięgien lubobjawów neuropatii, takich jak ból, pieczenie, mrowienie, drętwienie lub osłabienie, abyzapobiec rozwojowi potencjalnie nieodwracalnych działań niepożądanych.


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

Re: Fluorochinolony – FDA ostrzega
PostNapisane: 2023-05-18, 16:44 
Punkt Kontaktowy
Zapytania mediów

Tel. +31 (0)88 781 8427
E-mail: press@ema.europa.eu


Zgłoś post
Góra
  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 9 gości


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO