Bardzo słabo znany fakt związany ze złamaniem szyjki kości udowej Medycyna wychodzi z założenia, że to upadek jest przyczyną złamania szyjki kości udowej.
Aby walczyć z tym problemem, osoby starsze zachęca się do chodzenia z laską lub chodzikiem i do przearanżowania mieszkania, by uniknąć zagrożenia upadkiem2.
Oznacza to, że medycyna myli przyczynę i skutek, ponieważ problem niekoniecznie związany jest z utratą równowagi. Bywa, że najpierw pęka szyjka kości udowej, co następnie wywołuje upadek.
Kości tracą wytrzymałość na skutek złych przyzwyczajeń, niewłaściwych zaleceń lekarskich i niektórych źle dobranych leków. Stają się porowate (osteoporoza), a następnie tak kruche, że mogą ulec złamaniu pod wpływem zwykłego nacisku.
Słyszałeś na pewno o przypadkach, gdy ktoś złamał nadgarstek, choć nie uległ żadnemu wypadkowi…
Tak samo dzieje się w przypadku szyjki kości udowej. Idziesz sobie zwyczajnie, a nagle, tylko pod naciskiem Twojej własnej wagi, szyjka kości udowej ulega złamaniu. Jasne jest, że wówczas się przewracasz.
W badaniu RTG zostanie stwierdzone, że szyjka kości udowej jest złamana. Prawdopodobnie lekarz sam wpadnie na pomysł, że złamanie jest wynikiem upadku. Tymczasem nie zawsze ma on miejsce.
Biodro to bardzo skomplikowany staw, bardzo obciążający szyjkę kości udowej, nawet w normalnej pozycji stojącej. Dlatego tak trudne było, i przez wiele lat tak kosztowne, stworzenie protezy biodra
|
|