Zasada nr 1: Poznaj różnicę pomiędzy dobrymi i złymi węglowodanami
Jest to absolutnie konieczne, tym bardziej, że w latach 80. i 90. ubiegłego wieku wbijano ludziom do głowy, że trzeba zwracać uwagę na różnicę między cukrami szybko i wolno przyswajalnymi. Dziś wiadomo, że ta koncepcja była błędna.
Uczono, że bułki, ziemniaki i makaron zaliczają się do cukrów wolno przyswajalnych.
W rzeczywistości te trzy produkty należą do grupy pokarmów, które najszybciej rozpadają się na glukozę w jelitach i podnoszą poziom cukru we krwi tak szybko jak czysty syrop glukozowy, nawet wtedy, gdy do ich wytworzenia użyto pełnych ziaren.
Ich spożywanie zwiększa ilość insuliny i intensyfikuje magazynowanie złych tłuszczów, czyli bardzo szkodliwego dla zdrowia tłuszczu brzusznego i trzewnego. Podwyższają one oporność na insulinę i mogą doprowadzić do cukrzycy i zespołu metabolicznego (otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia).
Większość zbóż zawiera zbyt dużo glutenu, co może skutkować przewlekłymi stanami zapalnymi i uszkodzić układ jelitowy, prowadząc do osłabionego przyswajania składników odżywczych (witamin, minerałów, egzogennych kwasów tłuszczowych) i potencjalnie niedożywienia. Niedożywienie z kolei wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia przewlekłych chorób.
Przejdźmy do sedna sprawy: ciało, w tym mózg, potrzebuje węglowodanów. Najlepszym źródłem węglowodanów są:
warzywa, zwłaszcza liściaste, wszystkie rodzaje kapusty, rośliny korzeniowe, bulwy takie jak słodki ziemniak czy ignam.
Jedz więc warzywa przy każdym posiłku. Jeśli nie wiesz, jak je przygotować, po prostu wrzuć je do naczynia do gotowania na parze, uprzednio oprószając ziołami, przyprawami, solą i pieprzem oraz polewając odrobiną oliwy z oliwek.
Innym źródłem węglowodanów są owoce, a zwłaszcza te małe o czerwonym lub ciemnoniebieskim zabarwieniu. Sięgaj raczej po całe owoce niż soki owocowe.
Natomiast zboża, przetworzone przemysłowo węglowodany (ciastka, syropy owocowe, ciasta, cukierki, batoniki zbożowe i czekoladowe, płatki śniadaniowe) i oczywiście cukier (zarówno biały, jak i brązowy) spożywaj tak rzadko, jak to tylko możliwe.
|
|