dietetyk wrocław AAAA

Strefa czasowa: UTC + 2





Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
  Drukuj | Powiadom znajomego

Praktyka - stomatologia
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2017-06-10, 13:43 
Pożeracz niewiniątek
Offline

Dołączył(a):2006-04-25, 08:35
Posty:1073
Lokalizacja: Muchobór Mały
Stenogram wykładu Pani profesor Pomorskiej Akademii Medycznej,
dr hab. n. med. K....... na XIX sympozjum dla lekarzy
i fizjoterapeutów w dniu 22.03 2003 r. w Warszawie, poświęconym zastosowaniu wolnozmiennych pól magnetycznych w medycynie,
pod tytułem „Zastosowanie magnetostymulacji (system aparat JPS) w wybranych przypadkach stomatologicznych. Regeneracja tkanki kostnej w obrazie RTG”.
Stenogram jest nieautoryzowany i jest wyłącznie informacją o prowadzonych badaniach nad stosowaniem pól elektromagnetycznych w stomatologii. Wykład jest kontynuacją informacji przekazywanych na poprzednim Sympozjum.
Podczas wykładu stosowano przeźrocza.

Wykorzystanie pola magnetycznego w różnych schorzeniach stomatologicznych.
Wykorzystujemy wszystkie aplikatory, najbardziej aplikator punktowy i eliptyczny.
Jednym z najczęstszych schorzeń w stomatologii są różnego rodzaju powikłania w trakcie leczenia(). Dlaczego one powstają? Nasza budowa anatomiczna zębów nie sprzyja leczeniu a to za sprawą pojedynczych anastomoz między tkanką kostną a tkanką miazgową, która obumiera i sprawia niekorzystną sytuacją kanałów. Stąd tak dużo powikłań i tak dużo ekstrakcji zębów, które czasem mogłyby być uratowane.
Oto przykłady.
To jest przypadek, tu wyraźnie widać bardzo dużą destrukcję tkanki zębowej. Destrukcja nie mieści się na zdjęciu rtg. Mówimy o osteolizie kości. Oczywiście mamy przyczynę tej osteolizy. Jest to nie przeleczony kanał korzeniowy. Tak duże zmiany, zazwyczaj kwalifikują się do leczenia chirurgicznego. Czasem i chirurg nie podejmie się tego leczenia ze względu , jak w tym przypadku na bardzo cienką warstwę kości brzeżnej. Pacjent, w tym przypadku młody, byłby zdany na ekstrakcję tych zębów.
Pokusiliśmy się o leczenie() , niezbyt pięknie jest ono wykonane, bo niestety tu powikłania są bardzo możliwe, bo jest resorpcja wierzchołków tych korzeni. Czasami nie można ( ...ometrem) ocenić długości tych kanałów korzeniowych. Nieznacznie sam ćwiek uszczelniający kanał, przeszedł poza wierzchołek.
Przykład ten pokazuję, dlatego, że po 6-ciu tygodniach stosowania pól magnetycznych, niezbyt systematycznie, bo był to student, który przychodził raz w tygodniu, dwa razy w tygodniu na zabiegi aparatem. Po przeprowadzeniu leczenia, endodontycznego, proszę zobaczyć, jaką uzyskaliśmy, już nie naprawę kości, ale regenerację kości, jako że w obrazie rtg. mamy wyraźnie pojawienie się struktury beleczkowej kości.
Następny przypadek również gdzie mamy do czynienia z dużymi zmianami w kości. Są to również powikłania bardzo trudne do leczenia i praktycznie, lekarz pierwszego kontaktu nie wyraził zgody na leczenie. Pacjent został skierowany do nas na resekcję, czyli zabieg chirurgiczny. Postanowiliśmy z resekcji zrezygnować i zastosować łącznie z leczeniem ()- to jest w tej chwili czasowe wypełnienie – z leczeniem endodontycznym, leczenie również polem magnetycznym.
Proszę państwa, ku naszemu zdziwieniu, po 2 tygodniach o połowę zmniejszenie się tej destrukcyjnej osteolizy kości. Mamy ponowne pojawienie się beleczkowania kostnego.
To, co tu państwo obserwujecie, to jest już po prawidłowym przeleczeniu kanałów.
Oczywiście nasze leczenie endodontyczne trwało u nas bardzo krótko, ponieważ obecnie kończymy leczenie po trzeciej wizycie na fotelu.
Jak widać, po 6-ciu tygodniach mamy zdecydowaną naprawczą stronę struktury kostnej. Trzeba powiedzieć, że jest to regeneracja.
Następny. Tutaj wchodzimy w sferę jeszcze inną. W trakcie leczenia, po leczeniu, nawet przed leczeniem mogą wystąpić powikłania. Jakiego typu?
Stomatolodzy wiedzą, że może nastąpić przesunięcie materiału poza wierzchołek, zwłaszcza, gdy pracujemy starą metodą z użyciem igły() , nie polecam, proponuję odrzucić.
Również może być tak duże przepchnięcie materiału, nigdy się nie zresorbuje, również może być niedopełnienie kanału.
Pacjenci osobniczo reagują, zaczyna się problem z bólem Pacjent reaguje, że po pierwszym zbiegu polem mija ból, po drugim zabiegu, po trzecim. Nie stosowaliśmy więcej niż trzy, jeśli stosowaliśmy je przeciwbólowo.
Następny. Problemem są brzeżne zapalenia dziąseł. Zwykle połączone są, jak państwo widzicie, z przykrymi dla pacjenta objawami i dla lekarza. Zazwyczaj towarzyszy temu destrukcja brzeżna kości, co widać na ekranie, na zdjęciu rtg.
Ta destrukcja powoduje, że zęby zaczynają wędrować i problem jest bardzo trudny.
Zajmuje się tym lekarz, który obecnie ma możliwości wszczepu sztucznej kości. Nie wchodzę w szczegóły. Dlaczego pokazuję to zdjęcie? Otóż w tym momencie mamy możliwość leczenia przeciwzapalnego. Zlikwidowanie stanu zapalnego, bardzo pomaga w dalszym etapie leczenia.
N.
Problem zapalenia błon śluzowych. Bardzo nieprzyjemne dla pacjenta pod postacią aftowego zapalenia jamy ustnej. Dotychczas po rozpoznaniu, łączyłoby się to z koniecznością leczenia ogólnoustrojowego antybiotykami, jak miejscowego dającego przykre objawy bólowe. Widać to pod postacią różnego rodzaju wżerek.
U dwóch pacjentów zrezygnowaliśmy z leczenia ogólnego antybiotykami. Natomiast zastosowaliśmy, nie mogliśmy zrezygnować z leczenia miejscowego, zastosowaliśmy terapię ziołową i pola magnetyczne. Zazwyczaj przy takim stosowaniu, leczenie trwa od 5-ciu do 7-miu dni zamiast dwóch tygodni. W tym przypadku już po 3-ech dniach mamy, widzicie państwo, zdecydowaną poprawę. Były preparaty miejscowo i tylko pole magnetyczne.
Jeszcze jeden przypadek, podobny przypadek z licznymi aftami w jamie ustnej i podobnie po 4-ech zabiegach mamy bardzo dobry efekt w postaci minimalnych objawów choroby a przede wszystkim efekt przeciw bólowy. Pacjent mógł się prawidłowo odżywiać.
n. Problemy chirurgiczne. Zdarza się, że usuwamy ząb i po ekstrakcji możemy mieć cały szereg dolegliwości.
Samo gojenie tego zębodołu, wypełnienie się dołu tkanką trwa dosyć długo, o tym wiedzą chirurdzy i również dość często pozostaje to miejsce nie wypełnione tkanką. Tak się składa, że w naszym przypadku po 5-ciu zabiegach polem, uzyskany efekt również nas zaskoczył, ponieważ jest tu struktura kostna, nie mamy tej destrukcji brzegu wyrostka zębodołowego.
Również mieliśmy przypadek , pacjentka, która zgłosiła się do nas z bardzo ostrą bolesnością.
Okazało się, że kilka lat temu miała usuwaną torbiel. Jest to twór rozrastający się bardzo intensywnie w kości. Wówczas wykonano resekcję wierzchołka korzenia. Usunięto mieszek torbieli.
Okazało się po wielu latach, jak zaczął się ten ząb chwiać, że u pacjentki jest wznowa, a więc torbiel rozrosła się do dużych rozmiarów.
Postanowiliśmy przeleczyć to, oczywiście chirurgicznie usuwając mieszek torbieli, wszczepiając w to miejsce sztuczną kość wraz z opiłkami kości własnej pacjentki.
Usunięcie tego zęba, wiązałoby się z bardzo dużą destrukcją widoczną na zewnątrz, bo jest to ząb przedni.
Wypełnienie takiej ilości tkanką kostną było praktycznie niemożliwe.
Pacjentka byłaby oszpecona.
To, co obserwujemy, po miesiącu zabiegów aparatem, ząb przestał zupełnie się chwiać. Ząb jest wzmocniony, założone jest uzupełnienie protetyczne. O dalszym, zrelacjonuję państwu na następnym sympozjum.
Zapewne wiele z państwa miało problemy protetyczne. Wiele osób korzysta z usług protetycznych m.in. zakładania uzupełnień protetycznych stałych, które nie u wszystkich, ale w wielu przypadkach, szczególnie u osób nadwrażliwych, lub w przypadkach niezbyt dokładnego wykonania tego uzupełnienia, może wywołać bardzo przykre dolegliwości.
Takie mostki wywołują zazwyczaj różne naprężenia fizyczne w tkankach kości i stąd dolegliwości bólowe, które są bardzo przykre. Pacjenci domagają się wręcz zdjęcia tego uzupełnienia protetycznego. Lekarze mogą mieć problemy później.
Muszę powiedzieć, że w naszym przypadku, nawet po tygodniu dolegliwości bólowych, trzy (3)zabiegi , u pacjenta likwidowały te dolegliwości.
Mamy obecnie modne, leczenie ortodontyczne, zakładanie specjalnych szyn, które powodują, że prostujemy , przesuwamy te zęby w kości. Wiąże się to z działaniem, do którego tkanka nie jest przyzwyczajona.
Założenie aparatu ortodontycznego, praktycznie u każdego pacjenta, wywołuje do dwóch tygodni bardzo przykre dolegliwości.
Nie może pogryzać, nie może jeść, mówi, że gdyby o tym wiedział to by się na zabieg nie zdecydował.
W tej chwili w naszym zakładzie, stosujemy równocześnie z pierwszym założeniem tego aparatu, pole magnetyczne. Co nam pacjenci mówią? Przede wszystkim nie mają takich dolegliwości i nie mają problemów z jedzeniem. Pacjenci ci są w miarę zadowoleni. Ponieważ czasami dotknięcie tego zęba wywoływało u nich dolegliwości. Stosujemy zabiegi polem do dwóch tygodni.
Ten przypadek, wywołuje różne uczucia. Są to choroby drobnych gruczołów ślinowych, których ujścia wyprowadzające, znajdują się w różnych miejscach przedsionka jamy ustnej.
Proszę państwa, nie mamy dokumentacji fotograficznej pierwszej, ponieważ nie spodziewaliśmy się efektu jakiegokolwiek po polu magnetycznym, poza przeciwbólowym. Rozpoznanie takiej torbieli polega na diagnostyce klinicznej i diagnostyce laboratoryjnej, zazwyczaj wykonywanej w gabinecie chirurgicznym.
Po diagnostyce, pacjenci kierowani są na zabieg chirurgiczny. Jak powiedział mi kolega chirurg, tu obecny na sali, usunięcie takiej torbieli wymaga wielkiej precyzji. Mieszek tej torbieli jest bardzo delikatny i w czasie zabiegu ulega często przerwaniu.
Bardzo przykre doświadczenie dla lekarza.
Torbiel tej pacjentki obejmowała praktycznie 1/3 wargi. Była bardzo duża z podbiegnięciami krwistymi, pacjentka ją sobie nadgryzała, czasami przegryzała. Fioletowa narośl na wardze była nieestetyczna. Skierowano ją do chirurga na usunięcie.
Zaproponowaliśmy pacjentce pole magnetyczne by przygotować ją do zabiegu, żeby zniosła zabieg komfortowo, żeby nie było dolegliwości bólowych.
Co się okazało? Po drugim zabiegu, właśnie do tego miejsca się zmniejszyła ta torbiel. Natomiast po piątym zabiegu praktycznie torbieli nie było. Warga była normalna. Trzeba przyznać, że czekaliśmy czy będzie wznowa. Minęło 10 miesięcy i u naszej pacjentki, która jest naszą sekretarką w naszym zakładzie, nie ma żadnej wznowy.
Przy okazji była torbiel jamy ustnej , czyli torbiel drobnych gruczołów ślinowych na dnie jamy ustnej. Po operacji w klinice chirurgicznej, pacjent jak przyjechał już miał torbiel ponownie wypełnioną płynem, a więc zabieg chirurgiczny w jakiś sposób nie powiódł się. Zastosowaliśmy pole magnetyczne i po 5-ciu zabiegach torbieli nie ma. Torbiel nie powróciła w sześciomiesięcznej obserwacji.
Przypadki z torbielami opisane zostały w „Magazynie stomatologicznym”.
Jeszcze inne przypadki tak „na gorąco”.
Zgłosiła się osoba, miała uraz. Dziewczynka 14-to letnia, dwa lata temu na ślizgawce przewróciła się i uległ złamaniu ząb jedynka. Młoda osoba, szerokie kanały korzeniowe, które zostały na tym etapie zatrzymane. Nie zgodziła się na ekstrakcję, na usunięcie tej części korzenia. Zgłosiła się do nas po półtora roku i proszę zobaczyć, jaki duży jest odczyn pozapalny. Jeszcze tkwiący w kości kanał korzeniowy, został przeleczony prawidłowo. W tym momencie doszło do resorpcji materiału a więc materiału wypełniającego kanał. Jaki zjadliwy proces musiał tu się toczyć w tkance kostnej. Widzimy osteolizę bardzo dużych rozmiarów. Pacjentka, ponieważ jest przyjezdna, ma zabiegi raz w tygodniu i mogę powiedzieć, że po 6-ciu zabiegach (sześciu tygodniach), proszę zobaczyć, jak bardzo mocno zmienił się proces osteolityczny. Praktycznie nie mamy osteolizy. Mamy ponownie narastające, pojawiające się utkanie kostne. Następuje regeneracja, to samo możemy powiedzieć o drugiej jedynce.
n. Drugi problem to problem wybicia całkowitego zęba. Tu macie państwo puste miejsce po wybitych dwóch zębach. Osoba dwudziestodwuletnia, człowiek dorosły. Przyniósł po dwudziestu kilku godzinach zęby w kieszeni. Pani doktor postanowiła spróbować, mając pole magnetyczne w gabinecie. Zęby ponownie włożyła do zębodołów. Po przeleczeniu, oczywiście prawidłowym postępowaniu, zęby zostały zszynowane. Ku naszemu zdziwieniu, po nie całych 4-ech tygodniach, tę szynę mogliśmy zdjąć. Praktycznie widzimy jeszcze po tych 4-ech tygodniach nieznaczną osteolizę, odczyn po urazowy, który tutaj się utrzymuje.
Proszę państwa, mamy zdjęcie „na gorąco”, przywiezione dzisiaj przez moją doktorantkę panią doktor. Zrobione wczoraj u pacjenta, który zgłosił się do kontroli po niespełna 6-ciu tygodniach. Proszę zobaczyć jak sytuacja wygląda na tym zdjęciu, bardzo dobrze.
Na co jeszcze chciałabym zwrócić uwagę. Otóż w stomatologii nie możemy powiedzieć, że pole magnetyczne będzie alternatywą naszego leczenia podstawowego. Niestety, najpierw musimy usunąć przyczynę. Aby nie być gołosłowną, proszę zobaczyć.
Pacjent, który się do nas zgłosił, miał właściwie niewiadomego pochodzenia osteolizę. Między korzeniami, co spotyka się bardzo, bardzo rzadko.
Ząb nie był leczony do tej pory i dla nas było to zaskoczenie, dlaczego nie w okolicy wierzchołka a właśnie ()?.
Proszę zobaczyć, co było przyczyną. Otóż pokazywałam państwu na początku nasze anatomiczne() tych różnych połączeń, są fatalne. Udało się nam zobaczyć, że jest anastomoza. To jest po dwóch tygodniach leczenia polem magnetycznym. Praktycznie kość wróciła zupełnie do normy. To moje pierwsze doświadczenie z polem magnetycznym w zeszłym roku (2002). Przyznam się, że nie udało mi się znaleźć kanału dalszego. Postanowiliśmy pacjenta, zachłysnęliśmy się tym ,że udało się nam usunąć ognisko zapalne w kości, które nie jest obojętne dla całego organizmu młodego człowieka i pacjent zgłosił się teraz, po roku. Proszę sobie wyobrazić, jaka jest przekora, to są zdjęcia pacjenta, pacjent nam swoje zdjęcia przyniósł. Okazało się , że w tym korzeniu, który nie został wypełniony do końca, bo nie mogliśmy, warunki anatomiczne. W tym układzie doszło do resorpcji zewnętrznej, doszło do zmian, do osteolizy kostnej.
A więc, niestety, tam gdzie będzie przyczyna, samym polem nie zrobimy, ale efekt nasz, tego korzenia, jest bardzo dobry. W tej chwili próbujemy znaleźć kanał bliższy specjalnym urządzeniem. Pacjent chodzi na zabiegi aparatem.
Nasze spostrzeżenia:
- wspomaga leczenie
- likwiduje zapalenia
- likwiduje ból
- sprzyja regeneracji tkanki kostnej
- działa przeciwobrzękowo
- stabilizuje
To zdjęcie, które pokazywałam państwu w zeszłym roku. Otóż by przekonać się, że to pole działa, zastosowaliśmy badanie Kirianowskie, przed i po zabiegu polem. To jest zdjęcie naszych palców, które świadczy, że jednak coś się dzieje.

_________________
wolność to świadomość ograniczeń


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Re: Praktyka - stomatologia
PostNapisane: 2021-12-10, 15:56 
Przyjaciel
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):2007-11-22, 15:38
Posty:434
Zawsze warto jest się zgłosić do profesjonalnej kliniki www.dentist.com.pl
Polecam, ja jestem bardzo zadowolona z usługi.


Zgłoś post
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

DrukujPowiadom znajomego 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Możesz rozpoczynać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
7CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCviewtopic cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO