Janusz napisał(a):
przygotowuję skrót opisu badań amerykańsko - polskich na wykorzystaniem bioelementów (wit C, prolina, lizyna) w ograniczaniu przerzutów nowotworowych
wielki skrót, proszę sprawdzić w źródłach:
Wszelkie procesy biologiczne organizmu odbywają się w „ciele organizmu” zbudowanego z najróżniejszych komórek. Ciało jako całość „opiera się” na konstrukcji
tkanki łącznej. Podstawowym składnikiem tkanki łącznej j
est kolagen. Kolagen jest efektem syntezy aminokwasów
(lizyny, proliny) w obecności witaminy CMechanizmy rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych znane są od dawna.
Komórki nowotworowe dla rozprzestrzeniania wykorzystują mechanizmy fizjologiczne zachodzące w normalnym działaniu organizmu.
Sposób w jaki pokonują barierę tkanki łącznej, jest identyczny z trybem penetracji przez krwinki białe, miejsc zainfekowanych czy mechanizmem wydostawaniem się jajeczka z jajnika i.t.p.
Guz nowotworowy powstaje wskutek naturalnego podziału jego komórek. Guz tkwi w przestrzeni organizmu, wśród innych zdrowych komórek „połączonych” tkanką łączną. Podstawowym elementem tkanki łącznej jest kolagen.
Rozrastanie guza wymaga osłabienia „konstrukcji” tkanki łącznej. Dokonuje on tego „emitując”
enzymy oddziałujące rozluźniająco na tkankę łączną. Enzymy takie organizm wytwarza w „normalnych” wyżej opisanych procesach fizjologicznych.
Tkanka łączna (łac. textus connectivus) – jedna z podstawowych tkanek zwierzęcych, jest charakterystyczna dla zwierząt przechodzących dwie fazy gastrulacji i powstaje z mezenchymy, choć niektóre komórki pochodzą z neuroektodermy[1].
Komórki tkanki łącznej wytwarzają dużą ilość substancji międzykomórkowej, która wypełnia przestrzenie między nimi i składa się z istoty podstawowej oraz włókien. Tkanka łączna ma za zadanie: spajać różne typy innych tkanek, zapewniać podporę narządom i ochraniać wrażliwe części organizmu
Organizm – istota żywa charakteryzująca się procesami życiowymi (przede wszystkim przemianą materii), której części składowe tworzą funkcjonalną całość (indywiduum) zdolną do samodzielnego życia[1]. Badaniem różnorodności organizmów i ich klasyfikowaniem zajmuje się systematyka organizmów. Szczątki organizmów wymarłych w odpowiednich warunkach tworzą skamieniałości.
tkanka łączna charakteryzuje się obecnością większej lub mniejszej ilości włókien (C) (głównie kolagenowych) ......
Kolagen ma nietypowy skład aminokwasów. Zawiera duże ilości glicyny i proliny oraz dwa aminokwasy nie pochodzące bezpośrednio z translacji w rybosomach – hydroksyprolinę i hydroksylizynę, z czego tę pierwszą w dość dużych ilościach. Aminokwasy te są formowane z proliny i lizyny już w gotowym produkcie translacji w procesie enzymatycznym, która wymaga obecności witaminy C
Enzymy rozluźniają lub niszczą włókna kolagenowe tkanki łącznej stwarzając przestrzeń dla rozrastających się nowych komórek.
Komórki rakowe dzielą się niepowstrzymanie tworząc guzy nowotworowe , utrudniające funkcję narządu w którym ten proces się rozwija .
Szybko rosnący nowotwór zwiększa również ryzyko przerzutów komórek rakowych do innych narządów . Zatrzymanie podziałów komórek raka jest bardzo ważne w zatrzymaniu wzrostu nowotworu.
90% zgonów z powodu raka jest wynikiem metastazy / przerzutów nowotworowych /do innych organów / a nie pierwotnych guzów nowotworowych . Metastaza jest najgroźniejszą bronią w rozwoju raka
Jeśli przeanalizować powyższe informacje to nasuwa się spostrzeżenie, że droga powstrzymania raka
może wieść przez ograniczenie rozrastania się guza oraz uniemożliwienie rozprzestrzeniania komórek nowotworowych po organizmie.Pojawia się pytanie, czy istnieją możliwości ograniczenia wzrostu i rozprzestrzeniania komórek nowotworowych?
Tak, przeprowadzone w minionym okresie od lat 30-tych XX wieku do dziś badania nad możliwością ograniczenia rozrostu komórek nowotworowych dały pozytywne wyniki.
Powyżej potwierdzenie przez NIH.
Należy natomiast wspomnieć w nawiązaniu do powyższego o aminokwasie LIZYNA.
Otóż podawanie lizyny wraz z witaminą C uruchamia proces odbudowy kolagenu niszczonego przez wyżej wymienione
enzymy. Następuje wzmocnienie sieci kolagenowej powodujące powstrzymanie rozprzestrzenianie się nowotworu.
Jest także badanie wskazujące na blokowanie przez Lizynę enzymów używanych przez nowotwór do niszczenia kolagenu.